Jak urządzić pokój na poddaszu?

Pochyły sufit z widocznym belkowaniem niewątpliwie dodaje uroku. Trudno jednak na poddasze wstawić gotowe meble. Takie wnętrze trzeba po prostu odpowiednio zabudować. Niektórych sprzętów nie da się ustawić na poddaszu. Trzeba więc wybrać inne, praktyczne rozwiązania. Może to być na przykład wbudowana w róg pokoju szafa ubraniowa. Większość mebli w takim pokoju musi być również, z konieczności, zamontowana na stałe.

Łóżko z szufladą

Pod pochyłym sufitem, między podtrzymującymi go belkami, nie zmieści się kanapa z oparciem. Miejsca może wystarczyć tylko na sosnowe łóżko w stylu rustykalnym. Dzięki kilku poduszkom można na nim wygodnie siedzieć. Co jednak zrobić z pościelą, gdy przyjdą goście? Należy zaopatrzyć się w praktyczne łóżko z pojemną szufladą umieszczoną w jego dolnej części.

Szafa pod belką

Zwykle niewiele miejsca jest w rogu ograniczonym ścianą z jednej strony i pionową belką z drugiej. W tym miejscu warto wbudować szafę na ubrania. Od łóżka można oddzielić ją na przykład gipsowo-kartonową ścianką. Na szafie, tuż pod sufitem, można umieścić na przykład sprzęt grający. Na biegnącej pod sufitem belce, która tworzy rodzaj półeczki, można ustawić książki, po które rzadziej się sięga.

To przyda się na poddaszu:

wisząca szafa zrobiona z materiału. Umocowana na drążku pod pochyłym sufitem, może być na przykład bieliźniarką,

niewielki reflektorek, który może oświetlać kącik do czytania, można go przypiąć niemal wszędzie,

wiklinowa sofa. Można w niej także schować różne przedmioty, na przykład pościel,

niewielki stoliczek z tworzywa. Zawsze jest przydatny, zwłaszcza gdy pod blatem ma schowek.

Dobra rada

Nisko opadający sufit powoduje, że przy ścianach poddasza pozostaje sporo przestrzeni, którą trudno wykorzystać. Najlepiej zabudować ją, by w ten sposób mieć dodatkowe szafki i półki. Należy też zwrócić uwagę, by meble i inne sprzęty, które ustawiane są na poddaszu, spełniały kilka funkcji naraz. To pozwala zaoszczędzić miejsce.  Na pochyłej ścianie można też zaminować tradycyjne półki. Muszą mieć jednak zabezpieczenie, by położone na nich przedmioty nie spadały. Może to być listewka, na przykład drewniana lub metalowa, przymocowana do bocznych ścianek półki.

polki-poddasze

Pomysłowe rozwiązanie – segregatory

Jeśli niskie ściany i pochyły sufit nie pozwalają na zamontowanie tradycyjnych półek, funkcję regału mogą przejąć segregatory z cienkiej sklejki. Gotowe segregatory można kupić w sklepie. Do ściany najlepiej przymocować je śrubami. Aby bez problemu zamocować wkręty, należy wyciąć w ściance segregatora otwory za pomocą piłki włosowej albo wyrzynarki.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.