Jak urządzić pokój dla przedszkolaków?

Pokój dla dziecka w wieku 3-6 lat nie wymaga występowania dużej ilości sprzętów. Wręcz odwrotnie, panuje w tym przypadku zasada minimalizmu, a więc im mniej, tym lepiej.

Bo przecież mała ilość mebli to większa przestrzeń do zabawy, a dla przedszkolaków właśnie to jest najważniejsze. 

Meble

Jeśli tylko masz ku temu odpowiednie warunki metrażowe, pozwól, aby maluchy miały jak najwięcej miejsca. Gdy bierzesz się za urządzanie pokoju smyka, weź jego zdanie pod uwagę, bo to nie będzie Twoje królestwo, a jego, więc niech czuje się w nim dobrze. Dlatego mile widziane są wszelkiego rodzaju śmieszne, dziecięce mebelki czy też łóżka imitujące karetę księżniczki czy też samochód wyścigowy.

Łóżko piętrowe to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również bardzo lubiane przez milusińskich. Dlatego jest to wręcz nieodzowny mebel, jeśli masz dwójkę przedszkolaków i dodatkowo niewielki metraż pokoju. Wzdłuż ściany poustawiaj zabawki na regale albo wykorzystaj w tym celu plastikowe pojemniki czy kosze na zabawki. A na podłodze niech nie zabraknie miękkiego dywanu czy też poduszek, które będą świetnym siedziskiem w trakcie zabawy.

lozko-pietrowe

Tapeta

Wybierając tapetę do pokoju przedszkolaków zadbajmy, aby była w jasnych, kolorowych barwach, z dziecięcym motywem. Warto również zwrócić uwagę, aby była zmywalna. W końcu naszym małym smykom zdarza się coś maznąć po ścianie czy przejechać po niej pisakiem.

Pamiętaj, aby pokój Twojego brzdąca był w radosnej kolorystyce. Świetna będzie żółć, czerwień czy pomarańcz. A zgromadzone sprzęty w neutralnych, pastelowych kolorach.

I do nauki, i do zabawy

Zadbaj, aby w pokoju pojawił się stolik, który z wiadomych względów najlepiej ustawić przy oknie. Maluchy wtedy będą mogły bez nadmiernego wytężania wzroku malować ulubione postacie czy też przeglądać książeczki. Kredki, pisaki i inne akcesoria do malowania umieść w wygodnych pojemnikach. Na ścianach niech nie zabraknie ulubionych bohaterów bajek Twojego smyka. Naklej je za pomocą folii samoprzylepnej. Nie tylko ożywi to wnętrze pomieszczenia, ale również sprawi, że maluch sam będzie mógł bez większego trudu zmienić dekoracje.

Ściana

Fragment ściany przeznacz na powieszenie tablicy korkowej albo korka przyklejonego do ściany (to tańsza alternatywa). W tym miejscu będziesz mogła wywieszać prace swoich maluchów, fotografie z dzieciństwa czy też dziecko będzie mogło przykleić do niej ulubione postacie bajkowe.

pokoj-dziecka

Sufit

Są dzieci, które boją się same zasypiać. Dlatego, aby Twój brzdąc poczuł się bezpieczniej we własnym pokoju, możesz zawiesić na suficie dużą fototapetę z postaciami bajkowymi albo imitację nocnego nieba z folii.

Wykładzina

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką większego pokoju, możesz zdecydować się na wykładziny w dwóch rodzajach: jedna w dziecięce wzory, np. kwiaty na łące czy też ulica z samochodzikami, a druga pasująca do reszty pomieszczenia. Pamiętaj, aby wykładzina była rozłożona na całej długości i szerokości pokoju, ponieważ maluchy uwielbiają chodzić na boso, czy też skakać, a wtedy bardzo łatwo o upadek i rozbite kolano.

Ach te zabawki…

Pokoje dziecięce mają to do siebie, że zabawki są wszędzie porozrzucane i spotkać je można niemal w każdym kącie. Aby temu zapobiec można prowadzić ich segregację. A więc wynosić na jakiś czas te zabawki, którymi nasze smyki się nie bawią. Zaś te, które są na porządku dziennym, po skończonej zabawie można chować w pojemnikach pod łóżko piętrowe, o ile oczywiście jest tam wystarczająco dużo miejsca.

Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę, że pokój dziecięcy jest nie tylko miejscem do spania, ale również pewnego rodzaju placem zabaw, dlatego musi być funkcjonalnie urządzony.

 

zabawki

Dlatego dobrze jest podzielić pomieszczenie na strefy:

  • do spania, tam gdzie znajduje się łóżko,
  • do pracy, tam gdzie umieszczony jest stolik,
  • i do zabawy, gdzie będzie jak najwięcej wolnego miejsca.

W każdej strefie nie może brakować miejsca na przechowanie ubrań, książek czy przyborów do rysowania, tylko wtedy uniknie się niepotrzebnego bałaganu i jednocześnie nauczy się maluchy porządku.

Przedszkolaki większą część dnia poświęcają zabawie. To malowanie, układanie z klocków czy też zabawa w dom. Do tego potrzeba odpowiedniego miejsca, a więc stolika na właściwej wysokości z krzesełkami oraz wolnej przestrzeni na podłodze. Kupując meble warto zwrócić uwagę, aby były wykonane z materiałów, które ułatwiają utrzymanie czystości, co szczególnie jest doceniane, gdy nasze pociechy rozleją farbki czy też keczup z kanapek.

Co będzie potrzebne?

  • Magnetofon i płyty z muzyką i bajkami. Oczywiście nie ma nic cenniejszego niż wieczorne czytanie bajki przez mamę lub tatę, ale słuchanie opowieści z magnetofonu także ma duże znaczenie z punktu widzenia prawidłowego rozwoju przedszkolaka. Jego narząd słuchu zostaje pobudzony i rozwija się pamięć słuchowa.
  • Roślinka. Warto nauczyć smyka, już od najmłodszych lat dbania o swoją roślinkę. Dlatego każdy rodzic powinien kupić małego kwiatka, którym opiekować się będzie przedszkolak. W ten sposób nauczy się systematyczności, odpowiedzialności i miłości do przyrody.
  • Budzik. Kup maluchowi budzik, najlepiej z dużym ekranem, gdzie będzie miał okazję uczyć się określania czasu. Gdy mówisz, że do obiadu zostało 15 minut i pora powoli kończyć zabawę, nastaw czas na zegarze i poczekaj aż zadzwoni – dzieci nie mają poczucia czasu, a dzwoniący dzwonek w budziku będzie świetną okazją do odwołania się.

budzik

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.