Jak uprawiać patisony i cukinie?

Cukinia to warzywo mające wiele zastosowań w naszej kuchni, ale zwykle wolimy kupować te warzywa w sklepie czy na bazaru. Jest to na pewno spowodowane w wielu przypadkach tym, że wydaje nam się, iż cukinie hoduje się trudno i trzeba im zapewnić specjalne warunki, na czele ze szklarnią. Tymczasem nie jest to prawda i warzywo to uprawia się bardzo łatwo, tak samo zresztą jak patisony.

Te z kolei warzywa nie są u nas bardzo popularne, zwykle widujemy je jedynie w sklepach w słoikach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy je samodzielnie wyhodowali i przekonali się, jakie mogą być smaczne gdy zerwiemy je kiedy jeszcze będą bardzo młode i świeże.

Wymagania roślin 

Cukinie i patisony nie mają wielkich wymagań, jeśli chodzi o uprawę. Preferują glebę o odczynie obojętnym, żyzną, próchniczą i przepuszczalną, ale jeśli w naszym przydomowym ogrodzie warzywnym znajduje się inna, wcale nie oznacza to, że nie możemy hodować tych warzyw.

Musimy tylko pamiętać, by zapewnić im odpowiednie stanowisko – słoneczne i osłonięte od wiatru,  a także muszą mieć odpowiednio dużo miejsca, nie powinny znajdować się bliżej siebie niż 80 centymetrów, co należy koniecznie uwzględnić podczas sadzenia.

Uprawa

Patisony i cukinie można siać do gruntu, co powinniśmy zrobić w drugiej połowie maja, albo z rozsady. Jeśli wybieramy tę pierwszą opcję, powinniśmy umieszczać w dołkach w ziemi po 2-3 nasiona, zaś kiedy wykiełkują, pozostawić tylko jedną siewkę, oczywiście najbardziej dorodną, pozostałe zaś usunąć, bo nie mogą rosnąć tak blisko siebie. Jeśli zaś wybierzemy uprawę z rozsady, nasiona powinniśmy wysiać odpowiednio wcześniej, by w połowie maja, gdy przypada czas przesadzania rozsady na stałe miejsce, siewki były już odpowiednio duże. Oczywiście jeśli wybierzemy uprawę z rozsady, szybciej doczekamy się plonów niż z nasion.

jak-uprawiac-patisony

Ponieważ rośliny te szybko rosną, musimy im zapewnić odpowiednio dużą ilość wody, a także składników odżywczych. Jeśli występują skąpe opady, konieczne może się okazać podlewanie roślin, zaś jeśli to sobie odpuścimy, owoce będą znacznie mniej dorodne. Jeśli chodzi o nawóz, to powinniśmy o tym pomyśleć wcześniej, ponieważ już jesienią musimy na grządkach, na których planujemy wiosną uprawiać te rośliny, musimy rozmieścić obornik. Możemy również uprawiać rośliny na pryzmie kompostowej, ale uznaje się, że obornik jest lepszy. Jego optymalna ilość to 30-40 kg na 10 metrów kwadratowych gleby.

Jeśli chodzi o inne zalecenia, to cukinie można również sadzić w folii. Znacznie chroni to przed utratą wilgoci, dlatego jeśli wiemy, że podlewanie będzie nam sprawiało jakiś problem, lepiej, byśmy zdecydowali się na to rozwiązanie. Poza tym podczas podlewania roślin nie powinniśmy moczyć liści, ponieważ szkodzi to i cukiniom, i patisonom.

cukinia

Plony tych warzyw są zwykle bardzo duże, a także warzywa szybko dojrzewają. Bardzo ważne jest, byśmy zbierali je systematycznie, co kilka dni, ponieważ zaleganie dojrzałych warzyw na krzewach wstrzymuje kwitnienie i dalsze owocowanie rośliny.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.