Jak uprawiać paprykę?

Uprawa papryki wymaga znajomości kilku ważnych zasad.

Trzeba wiedzieć, jak postępować krok po kroku: jak przygotować rozsady papryki, jak ją sadzić, a potem przez cały okres wzrostu pielęgnować, by wydała zdrowe i dorodne owoce, nadające się do jedzenia i wyglądające tak samo okazale jak te, które kupujemy w sklepach.

Warunki niezbędne dla papryki 

Papryka musi mieć przede wszystkim odpowiednio wysoką temperaturę, bo bez tego nie wyda owoców. Przez cały okres wegetacji powinna mieć zapewnioną temperaturę nie mniejszą niż 18ºC, zaś owoce najlepiej zawiązują się w temperaturze 25ºC. Musimy zatem koniecznie posadzić ją na stanowisku osłoniętym od wiatru i w takim, gdzie będzie docierała do niej odpowiednia ilość promieni słonecznych. Podłoże powinno być przepuszczalne, bogate w próchnicę i żyzne, zaś odczyn ma być obojętny.

Sadzenie papryki 

Paprykę uprawia się z rozsady – przygotowanej samodzielnie lub – prostszy wybór – kupionej, na przykład w sklepie ogrodniczym czy na bazarze. Przygotowanie rozsady w warunkach domowych nie jest wielkim problemem, dlatego można się o to pokusić, ale trzeba mieć świadomość, że jest to proces długotrwały, trwający aż 10 tygodni, czasem nieco krócej. Nasiona papryki (najlepiej kupić naprawdę dobrej jakości, bo wówczas można mieć pewność, że wykiełkują) wysiewa się w połowie marca. Siewki muszą mieć zapewnioną stała wysoką temperaturę, nie niższą niż 24 ºC i nie wyższą niż 26 ºC. Podlewać należy umiarkowanie, by młode roślinki nie zgniły. Gdy rośliny mają co najmniej 6 liści, wysadza się je na stałe miejsce do gruntu. Zwykle ma to miejsce pod koniec maja, oczywiście pod warunkiem zapewnienia rozsadzie optymalnych warunków.

uprawa-papryki

A jak wygląda samo sadzenie papryki? Należy umieszczać ją w dołkach oddalonych co 50 centymetrów. Wbijanie palików nie jest konieczne, ponieważ papryka nie urośnie taka wysoka jak pomidory czy fasola, zatem podpórki są zbędne.

Jak dbać o paprykę w okresie wzrostu?

W okresie lipca i sierpnia, kiedy papryka intensywnie owocuje, konieczne jest bardzo systematyczne podlewanie, a także zapewnienie roślinie dużej ilości słońca, dlatego przy sadzeniu trzeba wybrać nieocienione stanowisko. Należy jednak pamiętać, że przez okres pierwszych 5 tygodni po przesadzeniu papryki do gruntu nie można roślin zbyt obficie podlewać. Zbyt duże ilości wody skutkują bowiem nadmiernym rozrostem masy zielonej, co jest niepożądane dlatego, że powoduje słabsze owocowanie, a także zbyt ciężkie rośliny mogą łamać się pod własnym ciężarem i wówczas na pewno nie wydadzą owoców.

jak-uprawiac-papryke

Kiedy papryki będą dojrzałe, o czym decyduje barwa właściwa do danego gatunku (należy więc dokładnie się co do tego zorientować), należy je od razu zbierać. Papryki owocują zwykle aż do pierwszych przymrozków, zaś po ich pojawieniu się szybko zamierają. Owocowanie rozpoczyna się: dla owoców hodowanych w szklarni – w połowie lipca, zaś dla owoców hodowanych bez osłony nieco później, zwykle z początkiem sierpnia.

Oceń

Tagi:

  • jak uprawiać paprykę

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.