Jak udzielać pierwszej pomocy przy zadławieniu

Jak udzielać pierwszej pomocy przy zadławieniu?

Jak udzielać pierwszej pomocy przy zadławieniuZadławienie zamyka drogi oddechowe, uniemożliwia wykonanie oddechu, mówienie, kaszel, częstym objawem, który pozwoli nam rozpoznać ten stan, jest także łapanie się za szyję.

Jak postępować, gdy zdiagnozujemy zadławienie?

Postępowanie przy zadławieniu

1. Starajmy się, w miarę możliwości, zachęcić poszkodowanego do kaszlu. Jeżeli kaszle, spróbujmy nim potrząsnąć – może to pomóc udrożnić drogi oddechowe.

2. Jeżeli poszkodowany nie może kaszleć, powinien schylić się w taki sposób, aby głowa znalazła się na wysokości płuc. Dłonią jednej ręki mocno uderzamy go między płucami i czynność tę powtarzamy do skutku. Dziecko przekładamy przez kolano, jego główka powinna być nisko pochylona, lekko odgięta do tyłu, niemowlaka natomiast unosimy, opieramy na przedramieniu twarzą odwróconą do tyłu na wysokości naszej klatki piersiowej – w tej pozycji lekko uderzamy go w plecy.

3. Sprawdzamy, czy ciało obce zostało usunięte z gardła. Jeżeli jest tam dalej, możemy spróbować usunąć je palcem wskazującym, jednak ostrożnie, aby nie uszkodzić tkanki w przełyku, a także nie popchnąć go dalej.

Jeżeli poszkodowany straci przytomność, wzywamy pomoc lekarską.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.