Jak swobodnie rozmawiać

Jak swobodnie rozmawiać?

Jak swobodnie rozmawiać

Jak swobodnie rozmawiać?

Nieśmiałość jest cechą, która może skutecznie utrudnić życie – osoba nieśmiała obawia się odezwać w czasie dyskusji, wykonać pierwszy krok, nie przepada za załatwianiem spraw w miejscach publicznych, np. w urzędach, za dzwonieniem, nawet do bliskich znajomych, często czuje się w związku z tym osamotniona i nieszczęśliwa. 

Jak pokonać nieśmiałość i swobodnie rozmawiać – podpowiadamy poniżej.

Sztuka swobodnego rozmawiania

Swobodne rozmawianie z każdym i na każdy temat niektórym przychodzi z łatwością, dla innych jest ogromnym problemem, z którym nie potrafią sobie oni poradzić. Trzeba więc przełamać tremę i nieśmiałość, wyjść do ludzi i rozpocząć walkę o swobodne rozmawianie – pod żadnym pozorem nie zamykaj się w czterech ścianach, nie ograniczaj się do rozmów przez komunikatory internetowe czy wiadomości SMS, gdyż tylko pogłębisz swój problem.

Oczywiście umiejętność swobodnego rozmawiania nie przyjdzie od razu. Konieczne będzie pokonanie tremy i nieśmiałości, poprawienie umiejętności interpersonalnych i opanowanie sztuki pozytywnego myślenia.

O tym, jak to wszystko osiągnąć, przeczytasz w poradach:

  • .

Bardzo pomoże Ci także poprawa samooceny i polubienie siebie. Nie bój się tego, że ktoś może źle odebrać to, co mówisz, odważnie wypowiadaj swoje zdanie i pamiętaj, że Twoje słowa też się liczą! Nawet jeżeli nie zawsze trafisz na idealnych, wyrozumiałych rozmówców, nie zniechęcaj się – włączaj się do dyskusji, mów pewnym siebie, mocnym, głośnym głosem i bądź pewny tego, co mówisz.

W swobodnym rozmawianiu oczywiście pomaga znajomość tematu, jaki się podejmuje w czasie dyskusji. Dlatego staraj się być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z kraju i ze świata (odniesienia do nich zawsze pojawiają się w rozmowach), dużo czytaj, nie tylko książki, ale także czasopisma czy informacje w internecie (także z portali plotkarskich)… i praktykuj, bo to praktyka czyni mistrza. Staraj się także mieć wyrobione swoje własne zdanie na niektóre tematy i miej dobre argumenty, aby je obronić – wszystko to pomoże Ci pewniej włączać się do dyskusji i z czasem pozwoli Ci swobodnie rozmawiać.

Jeżeli macie jakieś problemy ze swobodnym rozmawianiem – piszcie w komentarzach, a postaramy się wam pomóc :)

5/5 - (2 votes)

4 komentarze

  1. Kamila 26 lutego 2013
  2. Łukasz 13 stycznia 2014
    • Halina 23 marca 2014
  3. Halina 23 marca 2014

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.