Jak stosować głóg?

glog

Jak stosować głóg?

W naszym kraju w rosną dwa rodzaje głogu, które różnią się między sobą przede wszystkim kształtem liści oraz owoców. Pierwszy gatunek, jednoszyjkowy, ma owoce podłużne, jajowate, z brązowym odcieniem i jedną pestką, drugi zaś, dwuszyjkowy – jasnoczerwone, kuliste, zawierające dwie, czasem trzy pestki.

W ziołolecznictwie, które w ostatnich latach znowu wraca do łask i jest coraz częściej wykorzystywane w leczeniu różnych dolegliwości, mają zastosowanie kwiaty oraz owoce obu gatunków.

Jak działa głóg?

Roślina ta bogata jest w takie substancje, jak flawonoidy, związki karotenoidowe, garbniki, a także witaminy C i PP. Stosuje się go m.in. w przypadku posiadania schorzenia zwanego sercem płucnym, charakterystycznego dla starszych osób z chorobami płuc, w okresie przekwitania w przypadku kobiet, a także w sytuacji, gdy chory boryka się z nadczynnością tarczycy.

Składniki, które są zawarte w głogu, nie tylko wykazują działanie wzmacniające serce, ale też rozkurczająco wpływają na mięśnie gładkie, wspomagają w stanach skurczowych jelit, dróg moczowych czy macicy, a także naczyń krwionośnych, w tym również wieńcowych.

W związku z tym preparaty zawierające w swoim składzie głóg bardzo korzystne wpływają na stan zdrowia osób z chorobą wieńcową i nadciśnieniem tętniczym. Głóg wykazuje też właściwości uspokajające, przynosi ulgę w bólach stawowych i kostnych, a także nerwobólach, a dodatkowo nie ma raczej skutków ubocznych.

Jak stosuje się głóg w ziołolecznictwie?

Z kwiatów i owoców głogu najczęściej przyrządza się napary, odwary, nalewki, a także konfitury i mączkę.

  • Napar z kwiatów głogu – dwie łyżeczki suszonych kwiatów głogu zalać szklanką wrzątku i odstawić na 10-15 minut. Pić dwie szklanki dziennie.
  • Odwar z kwiatów głogu – dwie łyżeczki suszonych kwiatów zalać szklanką wody i gotować 5 minut. Pić w 2-5 porcjach w ciągu dnia. Przy miażdżycy zalecane jest picie odwaru z kwiatów głogu, ziela jemioły, ziela morszczynu; z dwu łyżek tej mieszanki sporządzić szklankę odwaru i popijać kilkakrotnie w ciągu dnia małymi łykami.
  • Nalewka z kwiatostanów głogu – 100 g kwiatostanów głogu zalać 0,5 l spirytusu 70%. Po dwóch tygodniach pić 2-3 razy dziennie między posiłkami po 20-30 kropli na kieliszek wody. Nalewka z głogu obniża ciśnienie oraz uspokaja i poprawia pracę serca.
  • Konfitury z owoców głogu – można je dodawać do kisielu czy herbaty. Mączkę z suszonych owoców wykorzystuje się natomiast do ciast i chleba dla uzyskania owocowego smaku.
  • Kwiatostany i owoce głogu wchodzą też w skład wielu przygotowywanych przez przemysł zielarski mieszanek, które stosuje się m.in. przy chorobach serca, takich jak miażdżyca, dusznica bolesna, nadciśnienie, niewydolność wieńcowa, postępujące osłabienie mięśnia sercowego, upośledzone krążenie krwi w naczyniach mózgowych itp. Mogą też pomóc przy długotrwałym ogólnym wyczerpaniu organizmu.
  • Z kwiatów głogu przyrządza się też wyciągi alkoholowe, wykorzystywane w kroplach nasercowych oraz w środkach łagodnie uspokajających.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.