Jak się zwolnić z pracy?

Czy praca, którą wykonujesz, nadal przynosi Ci satysfakcję? Czy czujesz, że nie spełniasz się w tym, co robisz? Być może warto pomyśleć nad zmianą miejsca zatrudnienia. Zanim jednak wkroczy się nową ścieżkę kariery należy zejść z poprzedniej. 

Odejście z pracy nigdy nie jest łatwą decyzją. Większość ludzi jest niechętna drastycznym zmianom w swoim stylu życia. Czasami jednak odejście jest jedynym sposobem, na realizację marzeń i własnych aspiracji zawodowych. Jak najlepiej się do tego zabrać? Podpowiadamy poniżej.

Przyczyny rzucania pracy

Najczęstszymi przyczynami, dla których pracownicy podejmują decyzję o złożeniu wypowiedzenia, są:

  • brak szans na rozwój zawodowy lub awans,
  • niesatysfakcjonujące zarobki,
  • brak wsparcia ze strony współpracowników, przełożonego,
  • zła atmosfera w pracy,
  • monotonne, nudne obowiązki w pracy.

Są to powody, które mogą deprymować, wprowadzać w zły nastrój, często nawet w depresję, zwłaszcza wówczas, gdy jesteśmy osobami ambitnymi i zależy nam na tym, aby spełniać się w tym, co robimy. Co więc zrobić, gdy czujemy ogromną potrzebę zmiany? Najpierw oczywiście należy przeanalizować swoją sytuację, zarówno w firmie, w której pracujemy, jak i na rynku pracy. Powinniśmy zastanowić się dlaczego czujemy niedosyt i niezadowolenie i czy możliwa jest zmian tej sytuacji.

Zanim odejdziesz z pracy…

Konieczne będzie również przeanalizowanie swojej dotychczasowej ścieżki kariery oraz kwalifikacji, a w razie czego podjęcie działań mających na celu ich podniesienie.

Dobrze też porozmawiać z szefem, ponegocjować wynagrodzenie, podyskutować na temat warunków zatrudnienia i obowiązków – jeżeli zależy mu na nas jako pracownikach, na pewno będzie starał się znaleźć satysfakcjonujące dla każdej ze stron rozwiązanie.

Jak złożyć wypowiedzenie?

Jeżeli jednak dojdziemy do wniosku, iż nie uda się nam odnaleźć w dotychczasowym miejscu pracy, konieczne staje się złożenie wypowiedzenia.
Możesz przygotować szefa na ten krok, rozmawiając z nim uprzednio i życzliwie. Możesz też odejść z dnia na dzień – decyzja należy do Ciebie. Nie bój się jednak – niesatysfakcjonująca praca psuje Ci życie, a życie jest za krótkie, żeby je marnować!

Rodzaje dokumentów rozwiązujących umowę o pracę przedstawiamy poniżej:

  • Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika
  • Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę
  • Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron.

Jak rzucić pracę? – porady video

Jak z klasą rzucić pracę, przedstawia poniższy film. Zapraszamy do obejrzenia ;)

Możesz to też zrobic z odrobinę większym przytupem:

 

3/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.