Jak się poprawie przywitać?

Na pierwszy rzut oka nasze obycie kulturalne może objawić się w sytuacjach, kiedy przedstawiamy się nowo poznanej osobie lub witamy się z nią. Ma to znaczenie zwłaszcza w kontaktach biznesowych, kiedy zależy nam szczególnie na pozytywnym odebraniu naszej osoby.

Jakich więc zasad przestrzegać, poznając nową osobę? Podpowiadamy poniżej.

Wskazówki, jak się przywitać

Przede wszystkim już na powitanie należy mocno uścisnąć dłoń poznawanej osoby, patrząc jej prosto w oczy, ograniczając się na początek do zwykłego „witam”, ewentualnie „dzień dobry”.

Jeżeli mamy towarzyszów – w zależności od sytuacji przedstawiamy ich od najwyższego rangą do najniższego lub od najniższego rangą do najwyższego (aby ośmielić tych stojących w hierarchii niżej), jednak specjaliści nie są co do tego zgodni – musimy więc wykazać się własną inteligencją i dostosować kolejność przedstawiania współtowarzyszy do sytuacji.

Osobie, która jest starsza, powinno przedstawiać się młodszą osobę, kobiecie przedstawia się mężczyzn, gospodarz wita i przedstawia swoich gości, szef przedstawia starym pracownikom nowego itp.

Osoby o wyższym statusie społecznym (w tym również pracodawcy oraz kobiety) powinny jako pierwsze wyciągnąć dłoń. Mężczyźni przy tym powinni witać się gołymi rękoma – kobiety mogą na dłoniach mieć rękawiczki.

Jako pierwsza powinna witać się też osoba, która wchodzi do pomieszczenia, pokoju, biura; na ulicy generalnie nie ma co do tego reguły – teoretycznie lepiej, żeby pierwsza witała się osoba młodsza. W ciągu dnia witamy się z daną osobą jeden raz, przy kolejnym spotkaniu wystarczy uśmiech czy skinienie głowy.

4/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.