Jak się łowi na żywca

Jak się łowi na żywca?

Jak się łowi na żywca

Jak się łowi na żywca?

Łowienie na żywca, czyli przy użyciu żywych ryb jak przynęty dla ryb drapieżnych, np. szczupaków czy okoni, wiąże się z koniecznością przestrzegania szeregu istotnych przepisów. Część z nich budzi nawet śród wędkarzy sporo kontrowersji, bywają bowiem nie do końca jasne czy prawidłowo sprecyzowane. Nic dziwnego – rzadko kiedy prawo jest „dla ludzi”, a różne dwuznaczne sformułowania w ustawach, często wprowadzające w błąd, są powszechne.

Dzisiaj staramy się odpowiedzieć na część pytań, a w razie dalszych wątpliwości – zapraszamy do dyskusji.

Jak się łowi na żywca?

W ustawie czytamy m.in. że „ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane. Ryby przeznaczone na przynętę, w stanie żywym można przechowywać w specjalnym sadzyku lub w siatce”.

Każdą rybę, także tę złowioną na przynętę, należy wpisać do rejestru połowu ryb, aby np. uniknąć sytuacji, w której weźmiemy kilka ryb z przeznaczeniem na połów na żywca i potem z jakiegoś powodu nie będziemy mogli ich wykorzystać – co wtedy?

Nie możemy więc używać ryb jako przynęty w innych zbiornikach wodnych czy w innych rzekach niż te, w których zostały one złowione. Chodzi nie tylko o to, że ryba może przeżyć zapięta przez kilka godzin na haczyku, ale także, że może do innego akwenu wodnego przynieść bakterie i pasożyty, groźne dla zamieszkujących go organizmów. Podobnie do połowu na żywca nie wolno wykorzystywać żywych ryb kupionych w sklepach wędkarskich, pochodzących z hodowli – fakt, że są ogólnie dostępne w sprzedaży, nie oznacza, że ich używanie jest legalne.

Jak się łowi na żywca? – porady video

Łowienie na żywca w praktyce przedstawia poniższy film.

1/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.