Jak się dostać do Policji?

Praca policjanta, mimo iż nie należy do fachów łatwych, wciąż ma wielu zwolenników. Przemawia za nią kilka czynników – brak nudy, ciekawe zadania służbowe,  a także względna stabilizacja finansowa. Oczywiście praca w Policji wiąże się również z ryzykiem utraty zdrowia lub życia. Ryzyko to nie zmniejsza jednak atrakcyjności tej ścieżki zawodowej.

Do Policji niełatwo się jednak dostać. Nic dziwnego – w szeregach stróżów prawa nie powinny się znaleźć osoby niezrównoważone psychicznie, niesprawne lub o nagannej opinii. Poniżej przybliżymy wam przebieg procedur związanych ze staraniami o przyjęcie do Policji.

Jakie warunki musi spełnić kandydat na policjanta?

Aby móc rozpocząć starania o przyjęcie do Policji, trzeba spełnić kilka warunków:

  1. Posiadać polskie obywatelstwo.
  2. Posiadać nienaganną opinię.
  3. Być niekaranym.
  4. Korzystać z pełni praw publicznych.
  5. Posiadać co najmniej średnie wykształcenie.
  6. Posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w uzbrojonych formacjach, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej.
  7. Osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Jakie dokumenty należy złożyć, starając się o pracę policjanta?

Spełnianie wymienionych powyżej warunków daje możliwość złożenia niezbędnych do przyjęcia dokumentów w komendzie wojewódzkiej Policji lub w niektórych komendach miejskich i powiatowych.

Do dokumentów tych należą: podanie o przyjęcie do służby w Policji skierowane do komendanta wojewódzkiego, wypełniony dokładnie w części A i C, zgodnie z instrukcją, kwestionariusz osobowy, odręcznie napisany życiorys (w formie opisowej lub CV), kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe, a także – do wglądu – oryginały dokumentów potwierdzających wykształcenie, dowód osobisty i – jeżeli podlega się kwalifikacji wojskowej – książeczkę wojskową.

Jak wygląda postępowanie kwalifikacyjne do Policji?

Złożenie powyższych dokumentów rozpoczyna postępowanie kwalifikacyjne, które składa się z następujących etapów:

  1. Test wiedzy ogólnej.
  2. Test sprawnościowy (tor przeszkód).
  3. Badania psychologiczne (składający się z dwóch etapów test MultiSelect).
  4. Wywiad zorganizowany, mający na celu lepsze poznanie kandydata.
  5. Komisja lekarska, oceniająca zdolności psychiczne i fizyczne kandydata do służby w Policji.
  6. Ankieta bezpieczeństwa osobowego.
  7. Lista rankingowa.

Aby dostać się do Policji, trzeba przejść przez etapy niepunktowane i punktowane. Szczegółowa punktacja dostępna jest w informatorze dla kandydata, który można pobrać ze strony internetowej Policji. Warunkiem dostania w szeregi policjantów jest zdobycie odpowiedniej ilości punktów, a także pozytywne przejście poszczególnych etapów.

Jak wygląda szkolenie zawodowe policjanta?

Jeżeli kandydat został przyjęty do Policji, jedzie na trwające ok. 5,5 miesiąca szkolenie zawodowe podstawowe do jednej ze szkół policyjnych. Po jego zakończeniu zostaje czasowo oddelegowany do pełnienia służby w oddziale prewencji Policji.

Celem takiej adaptacji zawodowej jest podniesienie praktycznych umiejętności służbowych, nabytych podczas szkolenia zawodowego podstawowego, tj.: zabezpieczanie imprez masowych, ochrona obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa, przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, działań pościgowych, poszukiwawczych realizowanych w ramach działań pododdziałów zwartych Policji.

Następnie świeżo upieczony policjant zostaje oddelegowany do wskazanej przez siebie jednostki.

4.8/5 - (20 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.