Jak rozsądnie korzystać z portali społecznościowych?

Od kilku lat obserwujemy coraz bardziej zaawansowany rozwój portali społecznościowych, tj. Facebook, Twitter czy Nasza Klasa. Dzisiaj trudno  spotkać osobę, która nie korzystałaby z tego typu komunikatorów. Większość z nas uważa, że Facebook ułatwia nie tylko porozumiewanie się, ale stanowi doskonałe narzędzie promocji biznesu.

Marketing społecznościowy pomaga w budowaniu wizerunku firmy. Użytkownicy mogą dzielić się opiniami ze swoimi znajomymi, polecać ulubione strony. Dzięki temu konsument ma możliwość bliższego zapoznania marki. Pod tym względem media społecznościowe stanowią znaczące narzędzie marketingowe. Wówczas prowadzenie firmowego konta stanowi doskonałą formę reklamy i nie stanowi zagrożenia.

Jak prowadzić profil prywatny?

Tymczasem problem może pojawić się w przypadku profili prywatnych.

Warto zastanowić się, w jaki sposób powinno się je prowadzić, aby nie przekroczyć granic dobrego smaku? O tym, że Internet to nie tylko źródło wielu informacji, ale także zagrożeń, wie niejeden z nas. W jaki sposób poruszać się w sieci, aby nie stać się ofiarą? Przede wszystkim ważną rolę odgrywa nasza obecność w Internecie. Zakładając konto na Facebooku, musimy być świadomi, jakie dane powinniśmy ujawnić, a które niekoniecznie.

Jakie informacje publikować na „tablicy”?

Poza tym dobrze jest zastanowić się nad tym, jak nasze konto będzie wyglądać, po co jest nam potrzebne, co chcemy publikować i w jakim celu. Przeglądając tablicę, na której pojawiają się posty, niejednokrotnie mamy wrażenie, że większość informacji umieszczanych przez znajomych nie powinna się w ogóle znaleźć na takim ogólnym forum. Zażarte dyskusje dotyczące prywatnych spraw, „wylewanie” żalów, czy wstawianie niekulturalnych i obraźliwych komentarzy nie świadczy dobrze o przyzwoitości użytkowników. Nie dziwi fakt, jeśli autorami tego typu rozmów są nastolatki, ale coraz częściej zdarza się, że to osoby dorosłe nie potrafią racjonalnie korzystać ze swojego profilu.

Do czego powinno służyć forum na Facebooku? Co powinno się publikować? Większość uważa, że osobiste konto to miejsce, którym można rozporządzać w taki sposób, w jaki ma się ochotę. Czy jednak decydując się na publikację postów na tablicy, jesteśmy do końca prywatni? W momencie, w którym dzielimy się informacjami z innymi użytkownikami, pozwalamy im na wejście w naszą przestrzeń. Wydaje nam się to naturalne, ale może stać się nadużyciem. Facebook czy inne social media dają możliwość osobistych rozmów poprzez chat. Warto więc wykorzystywać tego typu aplikacje do swoich osobistych spraw.

Jakie zdjęcia publikować?

Drugim zasadniczym zagadnieniem jest publikowanie zdjęć. Facebookowa galeria staje się pamiętnikiem. Użytkownicy umieszczają fotografie z wycieczek, ważnych wydarzeń, wesel, chrzcin. Właściwie nie ma w tym nic złego. Każdy ma prawo pokazywać takie fotografie, jakie chce, o ile nie ma na nich niczego zdrożnego. Natomiast nadużyciem staje się publikowanie zdjęć osób, którzy nie mają konta, a mimo to nieświadomie istnieją na Facebooku.

Fundacja Dzieci Niczyje przestrzega przed umieszczaniem w Internecie zdjęć dzieci. Rodzice nie zdają sobie sprawy, że niewinne fotografie ich pociech mogą rozprzestrzenić się w sieci. Poza tym, publikując zdjęcia dzieci, ograbiamy je z intymności, pozbawiamy wyboru. Dumni rodzice dodają zdjęcia swoich maleństw, wykorzystując fakt, że dziecko nie jest w stanie zaprotestować.

Co więc warto upubliczniać? Facebook może być świetnym narzędziem do promowania wartościowej muzyki, ciekawej książki, artykułu czy stron internetowych. Tego typu treści dają możliwość ciekawej dyskusji. Korzystanie z portali społecznościowych może być przyjemne i bezpieczne, jeśli tylko odpowiednio się do tego przygotujemy.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.