Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki?

Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki?

Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki?

Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki?

Zauważyłeś lub zauważyłaś, że Twoje dziecko, do tej pory wzorowy uczeń, osiąga coraz gorsze wyniki w nauce i zaczyna chodzić na wagary? Zdarza się jej znikać z domu na całe wieczory, a Ty nie masz pojęcia, z kim, gdzie i po co wychodzi? Zastanawiasz się, co robi, prowadzisz własne śledztwo, ale nie wyczuwasz od niej zapachu alkoholu, czasami zapach papierosów? Z domu znikają pieniądze, a dziecko, zapytanie, czy je wzięło i co z nimi zrobiło, nie potrafi odpowiedzieć? 

Koniecznie podejmij kroki mające na celu wyjaśnienie tej sytuacji, gdyż może się okazać – chociaż wcale nie musi – że Twoje dziecko bierze narkotyki. Jak rozpoznać, czy taka sytuacja ma miejsce? W jaki sposób postępować z dzieckiem? Radzimy poniżej.

Przyczyny dziwnego zachowania nastolatka

Omówione powyżej zachowanie dziecka nie musi wcale oznaczać, że zaczęło ono przygodę z narkotykami, świadczy natomiast o tym, że dzieje się coś niedobrego. Opisane postępowanie może bowiem mieć związek np. z  kłopotami w kontaktach z rówieśnikami, w szkole, a także z  nieszczęśliwa miłość.

Stąd warto dobrze poznać sytuację dziecka, np. w szkole, rozmawiając z wychowawcą albo ze szkolnym pedagogiem.

Kiedy możemy podejrzewać, że dziecko ma kontakt z narkotykami?

Należy – o ile to oczywiście możliwe – bacznie obserwować dziecko w domu, zwrócić szczególną uwagę na jego zachowanie, sposób wypowiadania się, kontakty itp. Zaniepokoić powinny wszelkie radykalne zmiany w zachowaniu, do których można zaliczyć m.in.:

  • huśtawki nastrojów,
  • nadmierny apetyt lub jego brak,
  • zamykanie się w swoim pokoju i niechęć do rozmów,
  • częste wietrzenie pokoju,
  • używanie kadzidełek czy odświeżaczy powietrza,
  • podbieranie pieniędzy,
  • kłopoty z koncentracją,
  • drażliwość.

Istotne jest także zwrócenie uwagi na zapach oddechu dziecka, jego włosów czy ubrania, a także na to, czy nie ma ono np. przekrwionych oczu albo nadmiernie zwężonych czy rozszerzonych źrenic.

Jeżeli analizując zachowanie dziecka, stwierdzimy, iż dotyczy go kilka z wymienionych powyżej objawów, możemy zacząć obawiać się, iż ma ono kontakt z narkotykami.

Jak postępować, kiedy stwierdzimy, że dziecko bierze narkotyki?

W żadnym wypadku nie należy działać pochopnie, agresywnie, krzyczeć na dziecko czy kłócić się z nim. Należy natomiast spokojnie i rzeczowo zadać mu konkretne pytanie: czy bierzesz narkotyki? Jeżeli dziecko zaprzeczy, ale wszystko będzie wskazywało, że sięga po niedozwolone używki, najlepiej będzie szybko skontaktować się ze specjalistą z poradni terapii uzależnień, niezależnie od woli dziecka, i podjąć decyzję o rozpoczęciu terapii.

W domu powinna natomiast na jakiś czas zapanować zasada ograniczonego zaufania – trzeba zawsze wiedzieć, gdzie i z kim przebywa dziecko oraz o której wróci, najlepiej też wziąć pod lupę jego wydatki.

Nie należy również przeprowadzać poważnych rozmów, jeżeli dziecko jest pod wpływem środka odurzającego. Złym krokiem będzie także usprawiedliwianie postępowania dziecka poprzez szukanie winy w sobie, chronienie go przed konsekwencjami, np. poprzez pisanie usprawiedliwień czy spłacanie jego długów, oraz liczenie na to, że problem sam się rozwiąże – życie pokazuje, że bardzo rzadko tak właśnie się dzieje.

Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki? – porady video

Poniżej film, który wyjaśnia, jakie objawy powinny wzbudzić czujność rodziców i zmobilizować do podjęcia działań mających na celu zdiagnozowanie, czy dziecko bierze narkotyki.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.