Jak robić eko zakupy?

Warto w centrach handlowych myśleć ekologicznie i to zarówno robiąc codzienne sprawunki, jak i większe zakupy do domu.

Swoją decyzją zmieniasz świat!

Kupuj lokalne wyroby

Dopóki jadasz truskawki z Izraela w lutym, dopóty będzie się je opłacało sprowadzać. Najszybsza jest droga lotnicza. Według danych to właśnie ten rodzaj transportu jest dla klimatu najbardziej szkodliwy. Obciążenie środowiska, do jakiego wówczas dochodzi, jest 300 razy większe niż podczas przewożenia produktów w obrębie regionu. Dlatego światowa organizacja ekologiczna Greenpeace domaga się wprowadzenia obowiązku specjalnego oznaczania towarów transportowanych drogą lotniczą.

Zwracaj uwagę na firmę

Kupując nowy telewizor, odtwarzacz mp3 albo komórkę, weź pod uwagę także to, czy producent, który je oferuje znalazł się na stworzonej przez Greenpeace liście firm elektronicznych najbardziej przyjaznych dla środowiska. Aktualną listę znajdziesz na stronie www.greenpeace.pl. Wybierając kolejny telefon, pamiętaj, że zużyte elementy elektroniczne mogą lądować m.in. w biednych krajach Azji, zanieczyszczając tamtejsze środowisko. Stawiaj więc raczej na dobre, wypróbowane firmy, których wyroby będą Ci dłużej służyć, a więc później trafią na śmietnik.

Popieraj swoje

Produkty z metką „made in China” zaczynają być bojkotowane przez świadomych konsumentów. Ważny jest i sprzeciw wobec łamania praw człowieka w tym kraju, jak i troska o środowisko. Ludzie pracujący przy wytworzeniu tanich towarów są marnie wynagradzani i często pracują w bardzo złych warunkach. Gdy kupujesz taki towar, przyczyniasz się do wyzysku ubogich ludzi z biednych krajów. Jeśli zamiast sukienki szytej w Chinach kobiety kupowałyby ubrania wytworzone w ich kraju, przedsiębiorcom przestałoby się opłacać sprowadzanie z Azji setek tysięcy ton ubrań rocznie. W ten sposób można byłoby ograniczyć ilość emitowanych zanieczyszczeń przez samoloty i statki wiozące towar. Zawsze czytaj metki i pytaj sprzedawców, gdzie szyte są ubrania, które kupujesz. Firmą odzieżową, która szyje wyłącznie w Polsce, jest np. Tatuum. Szukaj też towarów ze znaczkiem „Sprawiedliwego Handlu”.

Wybieraj opakowania wielokrotnego użytku

Produkcja jednorazowych opakowań pochłania energię i mnoży śmieci. Jeśli kupisz napój w puszce albo jednorazowej butelce typu PET, po wypiciu wyrzucisz ją do kosza. Stamtąd pojedzie na wysypisko i poleży tam kilkaset lat, zanim się rozłoży. Gdy napój kupisz w butelce, np. szklanej i oddasz ją do sklepu, materiał, z którego została zrobiona, będzie wykorzystany ponownie.

Szukaj produktów ekologicznych

Pochodzą one z gospodarstw, w których nie stosuje się sztucznych nawozów, chemicznych oprysków i nie hoduje się masowo zwierząt. W większości supermarketów takie produkty dostępne są już w bardzo korzystnych cenach. Wszystkie mają certyfikat rolnictwa ekologicznego.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.