Jak przygotować komputer do formatowania?

Wielu osobom formatowanie dysku kojarzy się ze skomplikowaną czynnością, z którą jest w stanie poradzić sobie jedynie wyspecjalizowany w tej dziedzinie fachowiec. Jednak nie jest to takie trudne jak mogłoby się wydawać, o ile oczywiście pamiętamy o kilku zasadach.

computer

Pamiętaj, że w celu wykonania formatu komputera, musisz przenieść z dysku wszystkie pliki, których nie chcesz utracić. Formatując go bez zabezpieczenia cennych dla nas dokumentów,  bezpowrotnie je utracimy.

Zanim zaczniesz formatować

Utwórz kopie zapasowe plików, szczególnie wtedy, jeśli masz skłonność do zapisywania plików w Moich Dokumentach albo na Pulpicie. Dokładnie sprawdź foldery, jakie znajdują się na dysku C. Musisz je skopiować na dysk D, E lub G albo po prostu zapisać na pendrive. Formatując dysk, traci się wszystkie dane, które zawarte są na dysku C.

Znaczna część programów zapewnia swoim użytkownikom zachowanie kopii zapasowej profili oraz ustawień. Jeśli masz w planach ponowną ich instalację, wówczas dobrze będzie zapisać dotychczasowe ustawienia w postaci kopii zapasowych. To samo tyczy się, jeśli w przeglądarce mamy zapisane jakieś ważne zakładki. Lepiej będzie zrobić ich kopię zapasową i zapisać na innym dysku.

Jeśli ściągnięte filmy albo muzykę masz zapisaną na dysku C, także nie zapomnij ich skopiować na zewnętrzny nośnik albo przenieść na inny dysk. Tak w ogóle na przyszłość lepiej nie zapisywać takich plików na dyskach systemowych. Możesz je utracić, jeśli dojdzie do awarii systemu i trzeba będzie go naprawiać.

Zastanów się nad rozmiarem partycji. W sytuacji, jeśli na Twoim komputerze znajduje się tylko jedna partycja, a sam dysk jest stosunkowo duży, o wiele lepiej będzie podzielić go na kilka mniejszych. Zrób to w ten sposób, aby jedna partycja zawsze dotyczyła systemu – w tym przypadku najczęściej chodzi o C – która będzie niezbędna do instalowania systemów operacyjnych czy innych oprogramowań. Z kolei inne partycje możesz użyć do przechowywania danych, bez potrzeby martwienia się o ich utratę.

Spisz na kartce programy, które będą Ci potrzebne do zainstalowania po skończonym formacie.

Gdy komputer będzie już sformatowany i zainstalujesz system, trzeba będzie dokonać ponownej instalacji oprogramowania.

Oto skrócona lista: sterowniki, program antywirusowy, przeglądarka i dodatki do niej (chyba, że korzystasz z Internet Explorer), oprogramowanie biurowe (Microsoft Office lub Open Office), odtwarzacze muzyki i filmów.

Po skończonym formatowaniu

  1. Dokonaj przeinstalowania systemu i zainstaluj go jeszcze raz.
  2. Zainstaluj system wraz z potrzebnymi do jego uruchomienia sterownikami. Część z nich będzie wymagała ponownego włączenia komputera. Nie zapomnij o instalacji programu antywirusowego!
  3.  Skopiuj do pamięci komputera wcześniej przeniesione na pamięć zewnętrzną pliki i pogrupuj je według kategorii.
  4. Jeśli już system został zainstalowany, musisz skopiować pliki, do których utworzyłeś kopię zapasową.
  • podziel foldery na kategorie, których dotyczą, np. muzyka, filmy, obrazy itp.,
  • do każdej kategorii utwórz oddzielny folder; najpierw zrób to do tych partycji, które nie są systemowe, czyli inne niż dysk C,
  • potem tylko skopiowane pliki posegreguj we właściwych do tego folderach.

W ten sposób w przyszłości oszczędzisz sobie sporo czasu przy ponownym robieniu formatu komputera. Nie będziesz musiał kopiować ich i przenosić żadnych niezbędnych danych.

Krokiem kolejnym jest zainstalowanie brakujących programów i zaimportowanie ustawień jakie zostały zapisane w formie kopii zapasowych. W każdym programie znajdziesz do tego odpowiednie narzędzia. W ten sposób Twoje oprogramowanie będzie działało tak, jak przed formatowaniem komputera.  

Utwórz punkt odzyskiwania systemu, jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows. Za jego pomocą odzyskasz wszystkie ustawienia, na wypadek gdyby komputer nie chciał prawidłowo działać.

Potem tylko dokładnie sprawdź, czy wszystko się zgadza i niczego nie brakuje. Upewnij się, że masz zainstalowane wszystkie programy i skopiowałeś niezbędne pliki. Jeśli tak, możesz z powodzeniem wykasować kopie zapasowe, które zrobiłeś jeszcze przed formatowaniem.

2/5 - (1 vote)

One Response

  1. Beti 5 września 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.