Jak przygotować dziecko do pierwszej spowiedzi?

Pierwsza spowiedź jest bez dwóch zdań ogromnym przeżyciem dla każdego dziecka, które po raz pierwszy musi przeprowadzić rachunek sumienia, uświadomić sobie własną grzeszność i wyznać winy przed kapłanem w celu otrzymania rozgrzeszenia.

Ważne, aby pociecha została przygotowana do tego sakramentu odpowiednio, aby rozumiała jego wagę i znaczenie. Może nie pojmie w pełni wszystkich aspektów związanych z sakramentem pokuty, zwłaszcza ze względu na wiek i dość dziecinne pojmowanie świata, powinna jednak nauczyć się ufności i tego, że kochający Bóg przebacza nam nasze winy. Przygotowanie dziecka do pierwszej spowiedzi z reguły leży w gestii katechety, który w czasie lekcji religii powinien nauczyć dziecko, o co tak naprawdę chodzi w tym sakramencie, ale obojętni nie powinni zostawać także rodzice. Dzisiaj radzimy więc, jak przygotować dziecko do pierwszej spowiedzi. Zapraszamy do lektury!

Wskazówki, jak przygotować dziecko do pierwszej spowiedzi

Rodzice powinni dawać dziecku od najmłodszych lat dobry przykład, aby łatwiej mogło zrozumieć rolę sakramentu pokuty w życiu każdego chrześcijanina. Pojęcia takie jak czyste sumienie czy przebaczenie powinny pojawiać się w rozmowach, aby pociecha zdawała sobie sprawę, jak są one ważne.

Przebaczamy sobie różne krzywdy czy zranienia wiele razy, tak samo przebacza nam Bóg, kochający nas o wiele bardziej, niż jesteśmy w stanie sobie to wyobrazić. Mówmy o tym dziecku jak najczęściej, aby nie bało się sakramentu pokuty jako rozmowy z księdzem, ale aby zdawało sobie sprawę z faktu, że kapłan jest jedynie pośrednikiem między człowiekiem a Bogiem, że tak naprawdę, wyznając grzechy kapłanowi, przyznajemy się do skruchy za nie kochającemu Ojcu, który jest w niebie.

Bóg powinien się jawić dziecku jako ostoja dobra i miłości, Istota, która kocha człowieka bez względu na to, jak on postępuje. Grzech nie zmniejsza w żaden sposób tej miłości, sprawia jednak, że Bóg cierpi, że jest mu przykro. Takie pojęcie grzechu będzie łatwiej zrozumieć naszej pociesze.

Koniecznie musimy też zadbać o to, aby nasze dziecko umiało rozróżniać pojęcie dobra i zła, żeby wiedziało, jakie są konsekwencje jego dobrych oraz złych wyborów, aby było odpowiedzialne za swoje czyny. Na przykład fakt, że kogoś uderzy, może sprawić, że ta osoba będzie czuła ból. Taka wiedza jest bardzo ważna – pamiętajmy o tym, aby już od najmłodszych lat uczulać pociechę na to, co najbardziej ważne w życiu.

Koniecznie nauczmy dziecko rachunku sumienia. Podstawowe pytania znaleźć można w modlitewniku – możemy przeanalizować z dzieckiem rachunek sumienia i wyjaśnić wszelkie jego wątpliwości, co ułatwi mu jasne formułowanie swoich grzechów i sprawi, że łatwiej będzie mu przystąpić do tego sakramentu.

Zadbajmy też o to, aby dziecko znało formułki związane ze spowiedzią.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.