Jak prasować różne tkaniny?

O tym, że różne tkaniny należy prasować w inny sposób – w różnych temperaturach, z zachowaniem różnych zasad – wie chyba każdy, kto chociaż raz miał do czynienia z prasowaniem.

Dzisiaj podpowiadamy więc, jak prasować różne tkaniny, aby ich nie uszkodzić. Zapraszamy do lektury!

Jak prasować tkaniny bawełniane i lniane?

Tkaniny bawełniane i lniane spryskuje się wodą, zwija w ścisły rulon i pozostawia na parę godzin, by wilgoć równomiernie przeniknęła tkaninę. Jeśli brak na to czasu i chcemy prasować od razu – tkaninę można przetrzeć wzdłuż nitek osnowy mokrą gąbką.

Bawełniane i lniane rzeczy prasujemy przeważnie po prawej stronie. Gdy zależy nam, by tkanina (np. pika bawełniana) pozostała matowa, prasujemy ją po lewej stronie.

Jak prasować tkaniny wełniane oraz jedwabie i sztuczne jedwabie?

Tkaniny wełniane łatwo nabierają niepożądanego połysku, dlatego prasuje się je po lewej stronie przez wilgotną szmatkę, zwaną zaparzaczką.

Jedwabie najlepiej zanurzyć w wodzie, wycisnąć dokładnie w suchym ręczniku i prasować po lewej stronie.

Sztuczne jedwabie i tkaniny syntetyczne należy lekko i równomiernie zwilżyć, a następnie prasować niezbyt gorącym żelazkiem po prawej stronie.

Dzianiny, po nadaniu im właściwego kształtu, prasujemy przez wilgotną ściereczkę, nie przyciskając żelazka zbyt mocno.

jak-pracowac-rozne-tkaniny

Jak dobrać temperaturę prasowania do tkaniny?

Przy prasowaniu tkanin zwilżonych należy ustawiać temperatury żelazka według następujących wskazań:

  • bawełna 180-200°C,
  • len 210-230°C,
  • wełna 165-190°C,
  • jedwab 140-165°C.

Sztuczne jedwabie i tkaniny syntetyczne wymagają różnych (przeważnie niewysokich) temperatur, w zależności od rodzaju włókna, z jakiego są wytwarzane; przystępując do prasowania najlepiej więc zawsze zrobić próbę na mało widocznym fragmencie garderoby.

Garderobę krojoną ze skosu prasujemy wzdłuż nitki prostej, zaś marszczoną – wprowadzając czubek żelazka między fałdki i unosząc lewą ręką brzeg prasowanej rzeczy.

Jeśli zdarzy się nam przypalić tkaninę, przecieramy od razu to miejsce wodą utlenioną. Powstałe przy prasowaniu zażółcenia można namydlić, a gdy to nie pomoże – przetrzeć wodą zakwaszoną solą szczawikową, następnie wodą z dodatkiem amoniaku, po czym dokładnie wypłukać.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.