Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

nadmiar wody w organizmie

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Nasze ciało składa się w większości z wody – o tym wie chyba każdy z nas, są jednak sytuacje, gdy jest jej za wiele. Nagle nasze ubrania stają się zbyt ciasne, puchniemy, czujemy się bardzo ociężali  pierścionki, które do tej pory spadały nam z palców, nagle zaczynają uwierać… Często do takich obrzęków dochodzi na przestrzeni nawet jednego dnia – rano bez problemy wskakujemy w ulubione ubranie, wieczorem musimy je zdjąć, żeby poczuć się swobodnie.

Co jest przyczyną takich sytuacji? Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? O tym wszystkim opowiadamy dzisiaj.

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie

Do zbierania się nadmiaru wody w organizmie przyczynia się szereg czynników, które zatrzymują ją w tkankach i naczyniach. Woda zostaje przepuszczona przez ściany naczyń krwionośnych i zatrzymuje się w przestrzeni międzykomórkowej, co sprawia, że płyny zalegają w tkankach.

Czynnikami, które sprzyjają zatrzymaniu wody w organizmie, są:

  • działalność hormonów żeńskich, estrogenów, zwłaszcza przed miesiączką oraz gdy przyjmujemy leki hormonalne,
  • niewielka ilość wypijanej wody – co ciekawe, im mniej pijemy, tym więcej wody zatrzymuje się w naszym organizmie, gdyż zwiększa się wówczas wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za prawidłową gospodarkę wodną organizmu,
  • nadmiar soli w diecie, zwłaszcza sodu, który razem z potasem utrzymuje ciśnienie osmotyczne w organizmie. Jeżeli sodu jest za dużo, dochodzi do nadmiernego oddawania wody przez komórki do przestrzeni międzykomórkowych, a w rezultacie do obrzęków,
  • nadużywanie alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne, ułatwiając zatrzymywanie wody w organizmie, a dodatkowo uszkadza wątrobę, która odpowiedzialna jest za prawidłowe ciśnienie osmotyczne,
  • wysoka temperatura, która powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych,
  • brak ruchu, który przyczynia się do wolniejszego przepływu krwi oraz limfy.

Sposoby walki z nadmiarem wody w organizmie

Jeżeli chcemy zapobiec problemom z nadmiarem wody w organizmie, powinniśmy często pić powoli niskosodową wodę mineralną, unikać słonej i wysokoprzetworzonej żywności, jeść sporo bogatych w potas warzyw oraz owoców, a także sporo się ruszać – to wszystko działa zapobiegawczo na zastoje wody w organizmie.

Jeżeli obrzęki i zatrzymanie płynów pojawią się, najlepiej najpierw podjąć próbę zdiagnozowania przyczyny i jej wyeliminowania – np. jeżeli podejrzewamy, że szkodzą nam solone potrawy, ograniczmy spożycie soli, a równocześnie wzbogaćmy swoją dietę w moczopędne owoce i warzywa, np. arbuzy, melony, sele czy pietruszkę, a także przyprawy, m.in. pokrzywę czy fiołek trójbarwny. Pomóc może także przyjmowanie rutinoscorbinu, zmniejszającego przepuszczalność ścianek naczyń krwionośnych.

Jeżeli obrzęki nie miną mimo podjętych przez nas działań, najlepiej zgłosić się do lekarza – mogą być one bowiem świadectwem problemów z nerkami, wątrobą, sercem czy choroby reumatycznej.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.