Jak postępować w przypadku zatrucia dziecka?

Mówi się, że mając małe dziecko trzeba mieć oczy dookoła głowy.

Niestety pomimo naszych starań nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić naszego malucha przed zagrożeniami jakie znajdują się dookoła.

Czasami wystarczy dosłownie chwila naszej nieuwagi, aby zdarzył się nieszczęśliwy wypadek. W tej poradzie dowiesz się co robić w przypadku zatrucia się dziecka.

 

Jeśli maluch połknął środek nie żrący, taki jak np. niedopałek papierosa, farbę plakatową, lek czy alkohol, działaj następująco:

1. Sprowokuj u maluszka wymioty, przez podanie mu dużej ilości pitnej, ciepłej wody. Gdy przelejesz żołądek dziecka wywoła to naturalne wymioty i rozcieńczy truciznę. W żadnym wypadku nie wkładaj niczego do buzi dziecka, aby podrażnić gardło, takie zachowanie jest bardzo niebezpieczne!

2. Wymiotujące dziecko połóż na boku z główką skierowaną nieco w dół. Możesz np. usiąść i ułożyć je na brzuchu na swoich kolanach, wtedy uciśniesz jego żołądek, co ułatwi wymioty i ochroni przed zachłyśnięciem maluszka.

 

W przypadku, gdy dziecko połknęło środek żrący, np. płyn do mycia podłogi lub proszek do prania działaj następująco:

1. Nie podawaj dziecku wody, aby sprowokować wymioty! Możesz jedynie przepłukać jamę ustną dziecka.

2. Natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 999 lub 112 tam dowiesz się co robić dalej. Cały czas uważnie obserwuj dziecko, zwracaj uwagę na to czy jego stan się nie pogarsza. Jeżeli brzdąc straci przytomność i przestanie oddychać, rozpocznij resuscytację.

UWAGA!

  • Jeśli maluch połknął żrący środek nie można prowokować wymiotów, gdyż preparat mógł oparzyć dziecku przełyk!
  • Nie można również wywoływać wymiotów u malca, który ma drgawki lub jest nieprzytomny!
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.