Jak poradzić sobie z mobbingiem w pracy?

Atmosfera w pracy staje się dla Ciebie nie do zniesienia? Każde poranne wyjście sprawia, że boli Cię brzuch i szukasz w głowie pomysłów, co by tu zrobić, aby zostać w domu? Wiesz, że gdy przekroczysz próg firmy, znowu zaczną się ataki pod Twoim adresem. Ze smutkiem uświadamiasz sobie, że jesteś ofiarą mobbingu.

Bez znaczenia jest fakt, czy my sami jesteśmy ofiarami mobbingu czy tylko jego świadkami – w takiej sytuacji nie można bezczynnie siedzieć. Będąc naocznym świadkiem takich zachowań jesteśmy niejako współwinni. Podobna niesprawiedliwość może się przecież przydarzyć również nam.

Co można zrobić w takich sytuacjach?

Szukaj sprzymierzeńców

Czy to już mobbing, kiedy przełożony ciągle krytykuje Twoją pracę i odsuwa Cię od pewnych zadań? Jeśli widzisz, że i inni są podobnie traktowani, poszukaj w najbliższym środowisku sprzymierzeńców.

Postaraj się także porozmawiać z innymi pracownikami i zapytać o ich punkt widzenia.

Może masz gorszy dzień i jesteś nadmiernie wrażliwy, nie postrzegając faktów obiektywnie? A może faktycznie jesteś dyskryminowany… Dlatego tak ważna będzie opinia osób trzecich, którzy obiektywnie i bez emocji będą mogli spojrzeć na sprawę.

W sytuacji, gdy i oni coś zauważą, nie bój się prosić o pomoc i wsparcie. Możesz zapytać ich również o rady. Pamiętaj, że tylko szczera rozmowa może przynieść oczekiwane skutki.

Wsparcie w bliskich

Nic tak dobrze nie działa na smutki jak rozmowa z bliską i serdeczną osobą. Osobą, która z chęcią użyczy swojego ramienia, aby się wypłakać. W takim człowieku znajdziesz wsparcie bez względu na wszystko.

Dodatkowo, jej rada nie będzie w żaden sposób powiązana z kwestiami zawodowymi, co pozwoli jej patrzeć na wszystko z zachowaniem potrzebnego dystansu. Z kolei Tobie pomoże to uspokoić szalejące emocje. Rady takiej osoby są nadzwyczaj cenne i zdecydowanie bardziej obiektywne niż współpracowników.

Weź sprawy w swoje ręce

W sytuacji, gdy w pracy prześladuje Cię Twój współpracownik, koniecznie musisz zgłosić to przełożonemu. Siedzenie po cichu utwierdzi tylko Twojego oprawcę w przekonaniu, że czujesz się bezbronny i ma nad Tobą pełną kontrolę. Poproś o rozmowę w cztery oczy z szefem i staraj się mówić sprawę krótko, ale rzeczowo. Emocje nie są w takiej sytuacji dobrze postrzegane.

Znacznie gorsza jest sytuacja, gdy prześladowcą jest właśnie Twój szef. Wówczas możesz postarać się o pomoc osoby, która jest na wyższym stanowisku niż on. Gdy nie jest to możliwe, sprawę jak najszybciej zgłoś do Inspekcji Pracy albo Sądu Pracy. Tylko takie rozwiązania okazują się skuteczne, jeśli wszystkie inne, polubowne próby rozwiązania konfliktu nie przyniosły efektu.

Co na to Kodeks Pracy?

W ustawie z 14 IX 2003 roku zostały wprowadzone zmiany, które nakładają na pracodawcę obowiązek zapobiegania mobbingowi i podejmowania działań następczych. Oprócz tego, pracodawca jest zobowiązany reagować na wszystkie próby mobbingu. Musi wyciągać konsekwencje za tego typu zachowania. Gdy nie podporządkuje się tym regulacjom, może odpowiadać karnie. Z kolei osoba poszkodowana ma pełne prawo do dochodzenia swoich praw na drodze sądowej, gdzie może ubiegać się o zadośćuczynienie za poniesione szkody.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.