Jak poprawnie zaizolować dach?

Poprawna izolacja dachu jest bardzo ważna gdy rozważamy kwestię komfortu cieplnego budynku. O ile inne elementy budynku takie jak okna i drzwi posiadają wyliczony przez producenta współczynnik przenikania ciepła, a ścianom poświęca się wiele uwagi o tyle dach pozostaje często potraktowany ogólnikowo. A przecież to jakiego materiału użyjemy w przekryciu i jak go zamontujemy będzie mieć duży wpływ na ucieczkę ciepła przez przekrycie i koszty ogrzewania.

Jest wiele rodzajów dachów którymi wieńczymy nasze domy – dachy płaskie, zielone jedno-; dwu-; wielospadowe. Każdy z nich posiada inną specyfikę i wymaga zwrócenia uwagi na różne elementy.

Dachy płaskie

Przy dachach płaskich często pojawiającym się błędem jest złe zaizolowanie attyki która może stać się mostkiem cieplnym. Powinniśmy pamiętać o tym aby zachować ciągłość izolacji i obłożyć murek izolacją w całości.

A co z dachem dwu- lub wielospadowym? 

Przy izolacjach międzykrokwiowych używam zrolowanych mat, które posiadają szerokości odpowiadające rozstawowi krokwi. Szczelność wypełnienia zapewnia 2cm zapas szerokości (jeżeli materiał jest lekko ściśnięty to mamy pewność że nie występują niepożądane szpary).Maty możemy układać je w różny sposób niezależnie czy pozostawiamy szczelinę wentylacyjną czy nie.

Izolację kładziemy od kalenicy (przy różnym rozstawie krokwi przycinamy maty lub używamy ich w formie klinów) a włazy i okna dachowe uszczelniamy dodatkowo. Pamiętajmy przy tym, że wpychanie zbyt głęboko materiału zmniejsza wielkość szczeliny wentylacyjnej.

Jeżeli chodzi o izolację nakrokwiową możemy wykonać szalunek (np. deski widoczne później w pomieszczeniu) na krokwiach i na nim układać warstwę izolacji. Musi być ona zdolna przenieść ciężar pokrycia dachowego na więźbę dachową dlatego stosuje się np. twardą wełnę mineralną.

Inną opcja są płyty izolacyjne zastępujące krokwie. Wykonane są ze sztywnej pianki i zbrojone stalą.

O dachach zielonych rozmawiajmy z fachowcem!

Przy wykorzystaniu technologii zielonych dachów warto sięgnąć do rozwiązań systemowych proponowanych przez producentów. Wymagają one specjalnych obliczeń dotyczących obciążenia i grubości części czynnej biologicznie, doboru roślinności.

zielony-dach

Niezależnie od tego jaki dach zdecydujemy się wykonać pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa. Praca na wysokości niesie ze sobą spore ryzyko. Ważne jest solidne zabezpieczenie- rusztowania, liny. Pylące materiały takie jak na przykład wełna mineralna, wata szklana, granulat wymagają użycia masek osłaniających usta i nos.

Oceń

One Response

  1. kapitalny77 26 stycznia 2017

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.