Jak pomóc nastolatkowi, gdy ma problemy?

Czas tak szybko leci – pewnie wielokrotnie powtarzasz sobie to w myślach, gdy widzisz, jak Twoje dziecko zmienia się z roku na rok, aż staje się dorosłym nastolatkiem, który pragnie być traktowany na poważnie.

Zaczynają mu doskwierać problemy, które nie są już dziecinne. Jak pomóc mu w tych trudnych sytuacjach?

Pierwszy zawód miłosny

Do niedawna randki i wspólne wyjścia, aż do dnia, w którym ukochany/a oświadczył, że „z nami koniec”. Teraz Twoje dziecko przesiaduje całymi dniami w swoim pokoju, nie je, nie rozmawia i w kółko słucha jednej piosenki.

Jako rodzic nie możesz przekonywać dziecka, że po tej miłości będzie wiele albo nie było to prawdziwe uczucie. Po takich słowach utwierdzi się w przekonaniu, że nie jest traktowane dojrzale i zamknie się w sobie na dobre. Musisz wykazać się zrozumieniem i współczuciem.

Nastolatek musi czuć, że jesteś blisko i że w każdej chwili może do Ciebie przyjść. Jednak nie możesz narzucać się i wymuszać zwierzeń. Opowiedz mu o sobie i o Twoich zawodach miłosnych. Jeśli powiesz o tym swojemu dziecku poczuje, że łączą was wspólne doświadczenia. Gdy usłyszy, że to mija i szybko się pozbiera, będzie mu łatwiej stanąć na nogi.

A gdy znikną z twarzy pierwsze łzy, zorganizuj coś miłego. Zabierz swoją pociechę na zakupy, do kina czy na mecz. Nastolatek oderwie się od myślenia o nieszczęściu, jakie go spotkało. a przy okazji poczuje, że ma rodziców, na których może liczyć w każdej sytuacji i którzy troszczą się o niego.

Brak akceptacji samego siebie

Ciągle słyszysz, jak Twoja córka lub syn powtarza, że jest brzydka/i i z tego powodu czuje się bardzo nieszczęśliwy. Często jesteśmy nieobiektywni w swoich poglądach, ponieważ dla nas – rodziców – dziecko jest najpiękniejsze w świecie. Dlatego trudno nam zrozumieć, skąd w ich głowach taki brak akceptacji samego siebie. A więc daruj sobie przekonywanie, że wszystko jest w porządku, tylko pomóż nastolatkowi na nowo dobrze poczuć się we własnej skórze. i miej na względzie zarówno wygląd zewnętrzny, jak i poczucie własnej wartości.

Podkreślaj mocne strony nastolatka, nie szczędź mu pochwał. Jeśli córce nie podobają się masywne biodra, mów jej, że ma piękne wcięcie w talii.  Gdy walczy z nadprogramowymi kilogramami, zapisz je na zajęcia. W tym wszystkim musi towarzyszyć wam mąż, ponieważ ojciec jest ważnym mężczyzną w życiu każdej córki czy syna. Wiele zależy od jego opinii.

nastolatkaProblemy w nauce

Jeszcze do niedawna prymus, a teraz z ledwością zalicza semestr. Tego rodzaju nowinki są czymś normalnym, zwłaszcza w liceum.

Gdy nauczyciele nie szczędzą krytycznych słów pod adresem Twojej pociechy, wewnątrz masz poczucie, że jednak mają rację. Narastająca złość na nastolatka sprawia, że najchętniej obdarłabyś go ze skóry. Spokojnie, najlepiej ochłonąć i dopiero wtedy zacząć rozmowę. Gniew może zniszczyć każdą rację!

Nastolatek powinien zgłaszać Ci problemy w nauce, zanim zgromadzi całą kolekcję jedynek. Jednak musi widzieć w Tobie wsparcie i zrozumienie, a także akceptację, że nie wszystko przychodzi z jednakową łatwością. Może trzeba zapisać dziecko na korepetycje?

Nie możesz wymagać, żeby nastolatek miał wysokie stopnie z każdego przedmiotu. Często zdarza się tak, że dziecko z przedmiotów humanistycznych odnosi sukcesy, z kolei kuleje z przedmiotami ścisłymi. lepiej poświęcać uwagę na to, co jest jego hobby. Powiedz nastolatkowi, że nie będziesz złościć się za kilka gorszych ocen, pod warunkiem, że z przedmiotów, które go interesują, będzie miał same dobre stopnie.

Jeśli widzisz, że przyczyną złych ocen jest marna organizacja, postaw twarde warunki. Ogranicz korzystanie z komputera do momentu, aż sytuacja się nie poprawi.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.