Jak pomóc dziecku poprawić szkolne relacje?

Czy Twoje dziecko niezbyt chętnie uczęszcza do szkoły? Unika tematów o szkole i o swoich rówieśnikach? A w dodatku z prymusa stało się gorszym uczniem? Prawdopodobnie wysyła Ci sygnały, że źle czuje się w szkolnej społeczności.

Kiedy ma się 13-14 lat, akceptacja wśród kolegów i koleżanek jest rzeczą o najwyższej randze. Gdy jej brakuje, nastolatek traci poczucie bezpieczeństwa. Dziecko zamyka się w sobie, traci poczucie własnej wartości i towarzyszy mu smutek. Dlatego, jeśli tylko zauważysz, że Twój syn lub córka w ciepłe, sobotnie popołudnie siedzą smutni w domu, zamiast biegać z rówieśnikami – reaguj! Im szybciej podjęte zostaną pierwsze kroki, tym szybciej spodziewać się możesz efektów, przez co odepchnięty nastolatek poczuje się lepiej w swojej klasie.

Wyśmiewanie

Dzieciaki w wieku szkolnym potrafią być naprawdę okropne, zwłaszcza w specyficznym poczuciu humoru i wyrażaniu własnych poglądów. Jeśli tylko ktoś wygląda nieco inaczej niż reszta, wtedy staje się obiektem kpin i żartów. Sprzyja temu nadwaga, choroba, brak modnych strojów czy inne, wyróżniające z tłumu zachowania. Na szczęście można poprawić wizerunek własnej pociechy, o ile oczywiście wprowadzimy pewne zmiany i cierpliwie będziemy oczekiwać na rezultaty swojego postępowania. Pamiętaj, że Twoje dziecko potrzebuje z Twojej strony wsparcia. Musisz pocieszyć i jednocześnie obiecać, że zrobisz wszystko, aby zmienić obecną sytuację.

Jeśli nastolatek z dnia na dzień oznajmia Ci, że zaczyna się odchudzać, powinna Ci się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza. Prawdopodobnie stał się obiektem kpin ze strony kolegów z powodu kilku nadprogramowych kilogramów. Nie możesz obojętnie przyjąć tej wiadomości, ale pamiętaj o taktownym podejściu do sprawy. Zamiast zadawać dziecko pytania, czy ktoś mu w klasie dokucza, zacznij: „mi też przyda się zrzucenie kilku kilogramów, dlatego przygotuję dla nas zdrowy jadłospis”. Wówczas Twoja pociecha będzie czuła, że jesteś obok i chcesz pomóc, o wiele szybciej zwierzy Ci się ze swoich problemów. Twoim zadaniem jest wytłumaczenie, że ponad wszystko najważniejsza jest akceptacja, nie środowiska – ale samego siebie.

Potem bądź konsekwentna w tym, co obiecałaś. Ułóż zdrowe menu, bogate w witaminy i składniki mineralne. Taki jadłospis nie tylko pomoże zrzucić zbędne kilogramy, ale również doda energii i wzmocni organizm.

Zachowania

Oprócz wyglądu, który jest częstym powodem do żartów wśród rówieśników, także niektóre zachowania powodują izolację od grupy.

Czasami wystarczy być dobrym uczniem, aby w innych dzieciach wzbudzić zazdrość. Szczególnie tych, które mają problemy z nauką czy poprawnym zachowaniem. W takiej sytuacji najlepiej będzie namówić je na pokazanie swoim rówieśnikom dobrych stron takiego postępowania. Zachęć swoją pociechę do pomocy przy odrabianiu lekcji czy tłumaczeniu pewnych niezrozumiałych zagadnień. Uświadamiaj go również w tym, że niedobrze jest zadzierać nosa, gdy innym idzie w nauce gorzej.

A może wina tkwi w nauczycielu, który nie stroni od dawania komplementów i to na forum całej klasy? Takie zachowanie działa na uczniów jak płachta na byka. Wówczas konieczna jest jak najszybsza interwencja i rozmowa z nauczycielem, w czasie której pokaże się konsekwencje takiego nadmiernego wyróżniania. A może wspólnie ustalicie inne metody?

Rady dla rodziców

Drodzy rodzice, musicie być zawsze gotowi do podjęcia rozmowy z nastolatkiem. Jednak jak ognia wystrzegajcie się zmuszania do rozmowy. Zamiast tego postarajcie się każdego dnia znaleźć choćby pięć minut na rozmowę z dzieckiem o tym, jak minął mu dzień itp.

Buduj u swojej pociechy przekonanie, że jest wartościowym i mądrym człowiekiem, który ma prawo zachowywać i ubierać się tak, jak chce. Nie szczędź czułości. Udowodniono, że dzieci, które czują się kochane, o wiele rzadziej występują w życiu jako ofiary.

Jeśli tylko zauważysz, że Twój smyk ma problemy – informuj szkołę. Najlepiej, abyś była w stałym kontakcie z wychowawcą. Tylko wtedy szybko będzie można pozbyć się dręczącego problemu.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.