Jak pomóc dziecku odrzuconemu przez rówieśników?

Kiedy dziecko, jeszcze do niedawna żywiołowe, wesołe, nagle zmienia się w apatyczne, smutne i odizolowane od wszystkich, jest to poważny powód do niepokoju. Być może w życiu malucha stało się coś niedobrego, o czym trudno mu powiedzieć.

Warto zwracać uwagę na tego typu zachowania, ponieważ mogą być one spowodowane odrzuceniem ze strony rówieśników. Dla małego dziecka takie doświadczenia mogą mieć wpływ na jego życie w przyszłości, dlatego rodzice powinni poświęcić mu więcej uwagi, rozmawiać z nim, aby maluch czuł, że ma wsparcie i może o swoim problemie porozmawiać z dorosłymi.

Powody odrzucenia przez rówieśników

Najczęstsze powody odrzucenia przez kolegów związane są z niedopasowaniem się do grupy. Jeśli dziecko próbuje mieć własne zdanie, postrzegane jest jako inne, dlatego rówieśnicy wyśmiewają jego postawę. Widać to doskonale w szkole. Kiedy koledzy skupiają się na grze w piłkę, codziennych psotach, a ich rówieśnik woli spędzić czas na nauce, jest grzeczny, kulturalny i asertywny, nie zdobywa sobie więc u nich podziwu. Jest im potrzebny tylko wtedy, kiedy chcą odrobić zadanie. Traktują go jako kogoś, z kim nie warto się przyjaźnić.

Inne powody braku akceptacji mogą wiązać się z sytuacją materialną dziecka. Jeżeli jego rodziców stać na zorganizowanie koloni czy obozu, a rówieśnicy muszą zadowolić się wakacjami w domu. Wówczas budują oni obraz dziecka bogaczy, które wszystko ma na każde zawołanie.

Maluchy w wieku szkolnym potrafią być szczególnie złośliwe, zazdrosne i niewyrozumiałe, dlatego rolą rodziców jest odpowiednie przygotowanie dzieci do funkcjonowania w szkole. Dziecko, które nie może znaleźć przyjaciół w klasie, powinno być otoczone szczególnym wsparciem ze strony dorosłych. Należy jak najwięcej z nim rozmawiać, tłumaczyć, jakie mogą być powody jego odrzucenia.

Jak pomóc?

Warto poradzić dziecku, aby spróbowało poszukać kolegów poza klasą. Ważną rolę odrywa w sytuacjach konfliktowych wychowawca oraz dyrekcja szkoły i pedagog. Dobrym sposobem jest organizowanie gier i zabaw zespołowych np. podczas lekcji wychowania fizycznego, aby zintegrować ze sobą rówieśników.

Zabawa w zespole może przyczynić się do wyrzucenia negatywnych emocji i zbudowania nowych relacji.

3/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.