Jak poinformować kandydata o nieprzyjęciu do pracy?

Kiedy kończy się proces rekrutacji, dobrym zwyczajem jest poinformowanie kandydata do pracy o tym, że nie został przyjęty. Oczywiście nie jest to obowiązkiem, ale takie zachowanie jest mile widziane.

Przekazując taką informację ważne jest jednak to, aby nie udzielać zbyt wielu informacji dotyczących wyników rekrutacji i w takim wypadku lepiej nie mówić kandydatowi całej prawdy. Najlepiej jest po prostu nie informować kandydata dlaczego nie dostał stanowiska pracy, o które się starał. Jeśli jednak prosiłby o to, aby wytłumaczyć mu powody takiej decyzji, można krótko odpowiedzieć, że inna osoba wydawała się lepszym kandydatem na to stanowisko i spełniała wszystkie oczekiwania.

Jeżeli więc informujesz kandydata o tym, że nie został przyjęty do pracy, udziel mu następujących informacji:

  • powiedz, kiedy zakończył się proces rekrutacji,
  • powiedz, że niestety, ale nie został wybrany,
  • na końcu nie zapomnij podziękować mu za jego udział w procesie rekrutacji .

Czego unikać?

Pamiętaj, że nieumiejętne przekazanie informacji dotyczącej przyczyny nieprzyjęcia kandydata do pracy może narazić cię na koszty. Zgodnie z przepisami prawa pracy każdy ma obowiązek zagwarantować kandydatom jednakowe, równe traktowanie.

Przekazanie np. informacji, że kandydat jest zbyt młody i dlatego nie pasuje do reszty zespołu, może być traktowane jako dyskryminacja ze względu na wiek kandydata. Podobnie może być z dyskryminacją np. z powodu płci – w sytuacji, gdy kandydatka jest kobietą i dlatego nie została wybrana do zespołu, gdzie pracują sami mężczyźni itp.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.