Jak podawać zieloną sałatę?

To najlepsze danie na lato. Wystarczy listki sałaty umyć, wysuszyć, polać sosem, a uzyskamy lekką, pyszną przekąskę, idealną na upał. Najprostszy winegret przyrządzamy z oleju lub oliwy i octu winnego (oleju powinno być 2 razy więcej niż octu), które mieszamy. Dla ułatwienia możemy to zrobić w zamkniętym szczelnie słoiku, trzeba nim wstrząsnąć. Sos doprawiamy do smaku solą, pieprzem oraz ewentualnie cukrem. Aby sos zyskał bardziej zdecydowany smak, możemy dodać do niego musztardę, chrzan, keczup, kapary, kilka kropli tabasco, posiekany czosnek, imbir, cebulę, starty rokpol. Sos będzie delikatniejszy, jeśli ocet zastąpimy sokiem z cytryny, a cukier – miodem.

Sałatkę możemy posypać świeżymi ziołami (melisą, bazylią, rzeżuchą, estragonem), kiełkami, posiekanymi orzechami (na przykład włoskimi) lub podprażonymi ziarnami słonecznika albo dyni.

Aby sos dobrze połączył się z sałatą i nie był wodnisty, listki sałaty powinny być zupełnie suche. Wystarczy, że po umyciu na chwilę zawiniemy je w papierowy ręcznik, oczywiście delikatnie, by nie pognieść sałaty, bo zrobi się miękka i nieapetyczna. Możemy też osączyć sałatę w specjalnej wirówce czy osączarce. Dobrym wyjściem są też praktyczne woreczki, które służą do przechowywania sałaty i osączania jej z wody. Rozdzielone i opłukane liście wkładamy do woreczka, potrząsamy mocno nad zlewem i całość wkładamy do lodówki.

Praktyczne rady 

1) Sos winegret do sałaty można zrobić na zapas i przechowywać w zamkniętym pojemniku nawet 2 tygodnie w lodówce, pod warunkiem, że nie dodamy do niego cebuli.

2) Jeśli chcemy, by sałata miała tylko lekko czosnkową nutę, wystarczy połówką przekrojonego ząbka czosnku posmarować naczynie, w którym ją podamy. Można też przed dodaniem czosnku do sałaty wrzucić go na chwilę do wrzątku.

3) Aby liście sałaty były chrupiące, przed podaniem można je włożyć na 20 minut do wody z kostkami lodu.

4) Sałaty polanej sosem nie przechowujemy dłużej, bo straci ładny wygląd i walory smakowe. Sosem najlepiej polać sałatę tuż przed podaniem.

5) Sałaty przyrządzonej z winegretem nie podajemy w metalowych naczyniach – sąsiedztwo metalu zmienia smak sosu.

6) Sałata lodowa nie powinna być zbyt zimna gdy polewamy ją sosem (zwłaszcza na bazie oleju), bo źle się z nim połączy. Lepiej na pół godziny przed przyrządzeniem wyjąć ją z lodówki.

Jak podawać poszczególne rodzaje sałat?

Rukola (rokieta) – ponieważ ma wyraźny, pieprzowy smak, najlepiej smakuje sama, polana jedynie winegretem (może być w najprostszej wersji).

rukola

Endywia – najlepiej podawać ją z innymi sałatami, gdzie pełni rolę przede wszystkim dekoracyjną. Trzeba pamiętać, że zewnętrzne liście są twarde i gorzkawe, dopiero środkowe są delikatniejsze w smaku.

endywia

Radicchio – ostry smak sałaty powoduje, że dobrze smakuje duszona i zapiekana, ale można ją też podawać na surowo, na przykład w towarzystwie innych sałat, z winegretem.

radicchio

Dębolistna – najlepiej łączyć ją z sałatami o bardziej delikatnym smaku, na przykład masłową.

salata-debolistna

Roszponka – jej delikatny, orzechowy smak sprawia, że można podawać ją samą, najlepiej polaną oliwą i sokiem z cytryny i przyprawioną solą i pieprzem.

roszponka

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.