Jak płacić za zakupy komórką?

Świat technologii otwiera nam coraz bardziej swoje granice. Od niedawna bowiem za zakupy w sklepach zamiast karty można zapłacić telefonem komórkowym.

Przy jego pomocy wypłacimy również pieniądze z bankomatu albo zrobimy przelew. To naprawdę bardzo wygodne, zwłaszcza teraz kiedy na wszystko brakuje nam czasu.

Zamiast gotówki – telefon

Absolutną nowością są zakupy w sklepach za pomocą telefonu komórkowego. Taką usługę wprowadził PKO Bank Polski. Aby móc z tej funkcji skorzystać, wystarczy ustawić z swoim telefonie bezpłatną aplikację nazwaną IKO. Przy jej pomocy zapłacimy telefonem za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacimy pieniądze z bankomatu, sprawdzimy saldo swojego konta oraz całą historię rachunku. A w przypadku, kiedy chcemy wykonać przelew, jedyne co nam będzie potrzebne to numer telefonu odbiorcy.

Błędem jest myślenie wielu osób, że do płacenia przy pomocy telefonu niezbędny jest drogi aparat komórkowy. Aplikacja z powodzeniem radzi sobie nawet w przypadku najprostszych aparatów.

Z płatności może skorzystać każdy, kto jest posiadaczem rachunku z dostępem internetowych w PKO Banku Polskim. Aby móc dokonać płatności za zakupy zrobione w sklepie, trzeba włączyć aplikację IKO oraz zalogować się do niej. Następnie na ekranie telefonu zobaczymy kod, który podobnie jak PIN do karty bankomatowej wpiszemy w terminalu płatniczym. A wszystko to szybko, sprawnie i przyjemnie. Bez żadnych komplikacji.

Transakcje wykonywane poprzez IKO są bezpieczne. Nawet jeśli utracimy swój telefon komórkowy i trafi on w niepowołane ręce. Aplikacja posiada zabezpieczenie kodem PIN. Równie dobrze można dezaktywować usługę, udając się w tym celu do pobliskiego oddziału PKO Banku Polskiego albo dzwoniąc na infolinię lub przez Internet.

PKO Bank Polski nadal się rozwija. Obecnie pracuje nad udostępnieniem swojej aplikacji osobom, które posiadają konta w innych bankach. Dlatego już niedługo tradycyjne płacenie kartą za zakupy straci na popularności, a prym będą wieść zakupy przy użyciu telefonu komórkowego.

Gdzie można płacić?

W sytuacji, kiedy jesteśmy użytkownikami IKO, możemy wypłacić pieniądze z bankomatu PKO Banku Polskiego, a za kilka miesięcy również z Euronetu w całym kraju. Za pomocą aplikacji zapłacimy za zakupy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Aby dokładnie dowiedzieć się, gdzie można zapłacić komórką, warto wejść na stronę internetową iko.pkobp.pl oraz wejść do aplikacji w funkcję geolokalizacji.

Ale to nie wszystko. Za pomocą IKO zrobimy również przelew. Niezwłocznie można wysłać komuś pieniądze, nie martwiąc się że aktualnie nie posiadamy przy sobie gotówki. Jedyne, co trzeba zrobić, to uruchomić aplikację, wybrać numer telefonu odbiorcy, wpisać kwotę i zatwierdzić. I gotowe!

Jak uruchomić płatności w swoim aparacie?

Jeśli i Ty chcesz być użytkownikiem płatności mobilnych PKO Banku Polskiego, musisz zalogować się na stronie bankowości elektronicznej iPKO i zamówić SMS z linkiem do pobrania aplikacji. Następnie klikamy w nadesłany link i instalujemy IKO na swoim telefonie. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze. Bez trudu z jej zainstalowaniem poradzi sobie nawet najbardziej nieporadny posiadacz aparatu. Następnie można już cieszyć się płaceniem i wypłacaniem gotówki. W chwili, kiedy będziemy chcieli uruchomić aplikację, na ekranie telefonu pojawi się sześciocyfrowy kod, który trzeba będzie przepisać do terminalu w sklepie, bankomatu albo na stronie internetowej. Na końcu całość zatwierdzamy w telefonie.

Zanim ściągniemy aplikację na swój telefon, warto upewnić się, że nasz aparat będzie w stanie umożliwić nam tą funkcję. Na obecną chwilę musi to być urządzenie z systemem operacyjnym Android, iOS, BlackBerry czy Symbian. Już niedługo IKO będzie dostępne także dla użytkowników telefonów komórkowych z systemem Windows Phone. Aparat musi mieć dostęp do internetu.

Oceń

Tagi:

  • jak placic telefonem za zakupy
  • kod puk
  • jak płacić telefonem za zakupy

One Response

  1. Piotrek 23 grudnia 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.