Jak płacić kartą zbliżeniową Visa payWave?

Nadeszły czasy, że większość z nas nie nosi przy sobie gotówki, a zamiast niej „kawałek plastiku” – to nowatorska forma płatności.

Można zauważyć, że większa ilość Polaków korzysta z płatności kartami płatniczymi. Jest wiele miejsc, gdzie dokonuje się płatności przy wykorzystaniu tej formy płatności. Niedawno można było używać ich tylko w bankomatach, a teraz rozwój prowadzi do używania w sklepach, nawet za usługi hotelarskie i gastronomiczne czy na stacjach benzynowych.

zblizeniowa

Co to jest Visa payWave?

Visa payWave to funkcja, która pozwala na dokonanie nam szybkich płatności zbliżeniowych do kwoty 50 zł bez podania kodu PIN. Jeśli na naszej karcie znajduje się taki znak graficzny , oznacza to że jesteśmy posiadaczami owej karty.

Jak użyć karty Visa payWave? 

Aby zapłacić, wystarczy przyłożyć do terminala płatniczego naszą kartę. Dzięki antenie, która jest w karcie, dane zostają zapisane na mikroprocesorze karty – dane z terminala wymieniane są drogą radiową bez potrzeby umieszczania karty w terminalu.

Także podczas płatności nie musimy podawać naszej karty sprzedawcy, czy wpisywać kod PIN by potwierdzić operację.

Gdzie stosować kartę Visa payWave?

Są oddziały handlowo-usługowe w których tę płatność akceptują, przy kasach czy na drzwiach danego obiektu jest umieszczony symbol.

W Polsce dokonywać można pojedynczej płatności zbliżeniowej do kwoty 50 zł. Jeżeli kwota zostanie przekroczona, operacja nie zostanie zrealizowana, a na terminalu zostanie wyświetlony komunikat o dokonaniu płatności standardowej.

Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?

Aby płatność doszła do skutku, musimy spełnić kila warunków:

  • karta aktywuje się na sygnał, który zostaje wysłany na dokonanie konkretnej płatności,
  • karta musi być przyłożona nie dalej niż 5 cm.

Po dokonaniu płatności czytnik od razu się wyłącza, więc nie ma możliwości zapłacenia za „cudze zakupy”.

Należy pamiętać, że z kart zbliżeniowych bez wiedzy właścicieli mogą skorzystać osoby nieupoważnione (najbliżsi), bo przecież nie jest wymagany podpis przy danej transakcji.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.