Jak oswoić psa

Jak oswoić psa?

Jak oswoić psa

Jak oswoić psa?

Psy po przejściach, np. zabierane ze schroniska czy podrzucone przez kogoś, psy przybłędy, które od szczenięcych dni nie miały do czynienia z ludźmi, często charakteryzują się nieufnością do człowieka. Nie zawsze wynika ona z doznanej krzywdy – jeżeli szczeniak w wieku kilku tygodni nie miał kontaktu z człowiekiem, który kojarzyłby się mu przyjemnie, już zawsze pozostanie nieufny, nawet jeżeli w przyszłości w jakiś sposób otworzy się na konkretną osobę czy grono osób.

Oczywiście ogromne znaczenie mają także predyspozycje danego psa – każdy ma swój charakter, swoją psią osobowość, wiec jedne psy oswoją się szybciej, inne wolniej albo wcale. Dzisiaj mamy dla was kilka wskazówek, jak oswoić strachliwego psa – zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Oswajanie psa ze schroniska

O tym, w jaki sposób należy oswajać psa, w znacznym stopniu decyduje to, jakie miał on do tej pory kontakty z człowiekiem. Jeżeli doznał od niego krzywdy, przede wszystkim fizycznej, trudniej nam będzie zdobyć jego zaufanie i proces oswajania będzie trwał dłużej. Warto jednak podjąć wysiłek – pies po przejściach, gdy już nam zaufa, może stać się naszym prawdziwym przyjacielem, który będzie przy nas bez względu na wszystko.

Proces oswajania warto zacząć już w momencie przyprowadzenia psa do domu. Dobrze jest mieć już przygotowane miejsce, w którym będzie spał, żeby czuł się bezpiecznie, pewnie. Od samego początku należy okazywać psu zainteresowanie, jednak nie narzucać się ze swoją obecnością czy czułościami. Pies powinien się uczyć, kto rządzi w jego nowym stadzie, powinien też mieć czas na poznanie swojego nowego otoczenia – Twojego domu, podwórza, ogrodu.

Uważaj jednak i pierwsze spacery odbywaj z psem na smyczy – zapobiegnie to jego ucieczce, a równocześnie pozwoli Ci nauczyć psa nowych komend, stwierdzić, jakie zachowania zna, a jakie są mu obce. Odpowiednio szybko zacznij wyznaczać granice – pies od początku musi wiedzieć, co mu wolno, a czego nie.

Oswajanie psa, który nie miał wcześniej kontaktu z człowiekiem

Nieco inaczej wygląda oswajanie psa, który wcześniej nie miał kontaktu z człowiekiem, i któregoś dnia przybłąkał się w okolicę naszego domu.
Wiele zależy od wieku czworonoga – im pies jest młodszy, tym większa szansa na jego oswojenie. Trzeba się jednak przygotować na to, iż proces oswajania zajmie nieco czasu i będzie wymagał ogromnej cierpliwości z Twojej strony.

Nie wolno pod żadnym pozorem próbować złapać psa, gdyż jeżeli zapędzimy go do miejsca, z którego nie będzie mógł uciec, najprawdopodobniej zaatakuje, co może spowodować, iż w przyszłości w sytuacjach stresowych również będzie reagować agresywnie. Pozwólmy mu raczej przyzwyczaić się do naszej obecności, wymośćmy miejsce, gdzie śpi, słomą czy starymi szmatami… i regularnie karmmy.

Ważne, aby pies widział, iż to my dajemy mu jedzenie. Przygotujmy mu miskę, w której umieszczajmy porcję pokarmu, odsuńmy się na odległość kilku metrów, kucajmy na ziemi i nie patrzmy bezpośrednio na psa. Kiedy podejdzie i zacznie jeść, pozostańmy dalej w tej samej pozycji.

Z czasem pies zacznie jeść z miski bez oporów, mimo naszej obecności – i będzie to moment, kiedy warto rozpocząć karmienie z otwartej ręki (tylko i wyłącznie). Wołajmy psa po imieniu, ale nie zmuszajmy go do podejścia w naszą stronę. Pies musi wiedzieć, że może nam zaufać.

Kolejnym etapem będzie karmienie „za zasługi” – np. wołamy go, a gdy podejdzie, karmimy. Kiedy nie zareaguje na komendę, odwracamy się i ponownie wołamy. Na tym etapie jeszcze nie powinniśmy go głaskać – pierwsze miejsce do głaskania to z boku szyi, nieco poniżej ucha, żeby pies miał wrażenie, że kontroluje nasze działania.

Wprowadzenie psa, który wcześniej nie miał kontaktu z człowiekiem, może być bardzo trudne, gdyż psi włóczęga niekoniecznie musi zaakceptować zamkniętą przestrzeń naszych czterech ścian. Postępujmy tutaj bardzo rozważnie, nie naciskajmy i zawsze dajmy psu wybór – niech sam decyduje, na ile możemy pozwolić sobie w kontaktach z nim.

5/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.