Jak osuszyć dom po powodzi?

Gwałtowne, długotrwałe opady deszczu często prowadzą do powodzi, wskutek których najbardziej cierpią domy mieszkalne, zwłaszcza te położone w dolinach.

Gdy woda opadnie, należy jak najszybciej przystąpić do osuszania budynku, aby zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni na ścianach.

Wskazówki, jak osuszyć dom po powodzi

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest usunięcie z pomieszczeń wody, wszystkich mokrych rzeczy, a także elementów wykończenia, np. namokniętych tynków czy posadzek. Do zbierania wody można posłużyć się pompami, wiadrami, gąbkami czy szmatami, a także przemysłowymi odkurzaczami, które ułatwiają dostanie się do szczelin i innych trudno dostępnych miejsc.

Po usunieciu wody, mokrych przedmiotów itp. należy przystąpić do osuszania, przede wszystkim poprzez otwarcie wszystkich okien i drzwi, włączanie wentylatorów, a także, jeżeli powietrze na zewnątrz jest zimne i wilgotne – włączanie ogrzewania do temperatury 35 stopni Celsjusza – wyższa może zaszkodzić niezalanym meblom czy elementom wykończenia z drewna. Warto rozważyć także skorzystanie z osuszaczy powietrza, które zamieniają wilgoć z powietrza na wodę.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest dezynfekcja ścian i podłóg odpowiednimi preparatami chemicznymi lub poprzez ozonowanie – utrzymująca się w budynku wilgoć sprzyja bowiem rozwojowi grzybów, pleśni i mikroorganizmów chorobotwórczych, czemu towarzyszy wydzielający się nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Gminy, na terenach których powodzie występują często, niejednokrotnie nawiązują współpracę z firmami zajmującymi się osuszaniem i oferującymi profesjonalny sprzęt, także do wypożyczenia – warto więc poszukać informacji na ten temat także w swojej gminie.

jak-osuszyc-dom-po-powodzi

5/5 - (2 votes)

2 komentarze

  1. Michał 8 kwietnia 2011
  2. Andrzej 6 kwietnia 2014

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.