Jak odżywiać się przy miażdżycy?

Jak odżywiać się przy miażdżycy?

Miażdżyca to jedna z  najpowszechniejszych chorób w społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Polega ona na odkładaniu się wewnątrz naczyń krwionośnych lipidów i cholesterolu, co powoduje zwężenie przekroju naczyń i utrudnienie przepływu przez nie krwi, a w konsekwencji prowadzi do niedokrwienia mózgu, serca i innych narządów.Następstwami miażdżycy są: choroba wieńcowa i zawał serca.

Rozwojowi zmian miażdżycowych sprzyjają między innymi nerwowy i mało ruchliwy tryb życia, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nadciśnienie, cukrzyca i otyłość, a przede wszystkim niewłaściwe odżywianie. Przyczyną zwiększonego stężenia cholesterolu i lipidów we krwi jest spożywanie pokarmów o dużej wartości energetycznej, wysokiej zawartości cholesterolu i cukrów prostych, nadużywanie tłuszczów obfitujących w nasycone kwasy tłuszczowe.

Wskazówki, jak odżywiać się przy miażdżycy

W profilaktyce i leczeniu miażdżycy bardzo ważną rolę odgrywa dieta.

Czego nie jeść?

Należy wykluczyć z niej pokarmy zawierające duże ilości cholesterolu (dzienna norma 400 mg), tj. masło, śmietanę, mleko pełne, żółtka jaj, podroby, zwłaszcza móżdżek oraz tłuste mięsa, drób, ryby, wędliny i sery. Kwasy tłuszczowe nasycone podwyższają bowiem poziom cholesterolu we krwi, natomiast nienasycone obniżają go. Dlatego należy bezwzględnie ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, zawierających nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol, na korzyść tłuszczów roślinnych nieutwardzonych, zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe. Masło, śmietanę czy boczek najlepiej zastąpić olejami roślinnymi: sojowym, słonecznikowym, kukurydzianym oraz oliwą z oliwek. Należy także ograniczyć spożycie cukru, ciast, dżemu, słodyczy, gdyż nadmiar węglowodanów jest zamieniany w organizmie na tłuszcze, co powoduje tycie, do czego chorzy na miażdżycę nie powinni dopuścić.

Po co sięgać?

Wskazane jest spożywanie produktów zawierających dużo błonnika i pektyn (warzywa, owoce, ciemne pieczywo, grube kasze), które pomagają w usuwaniu cholesterolu z organizmu. Do produktów zalecanych należą też: chude mleko, twaróg, białko jaja kurzego, kasze, potrawy mączne, przetwory owocowe i warzywne. Dozwolone są jedynie chude gatunki mięsa (cielęcina, wołowina i królik), drobiu (kura i kurczak) i ryb (dorsz, sandacz, szczupak, leszcz, płotka) oraz chude wędliny. Pieczywo można smarować niewielką ilością masła roślinnego.

Inne zalecenia

Z diety należy wykluczyć ostre przyprawy i używki. Zaleca się jest 4-5 posiłków dziennie. Potrawy można gotować w wodzie i na parze, piec w folii i pergaminie, obsmażać, smażyć i dusić bez tłuszczu. Zupy, sosy i warzywa należy podprawiać zawiesiną z mąki i wody lub mleka, podprawą z mąki i oleju lub zasmażką z dodatkiem oleju. Zupy gotować na wywarach jarzynowych, a zamiast całych jaj do potraw używać tylko białka.

Dieta ta wskazana jest dla osób z wysokim poziomem cholesterolu we krwi, po zawałach mięśnia sercowego, po wylewie krwi do mózgu. Może być również stosowana profilaktycznie.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.