Jak odnaleźć sens życia?

Jak odnaleźć sens życia?

Jak odnaleźć sens życia?

„Mnóstwo ludzi istnieje, ale takich, co naprawdę żyją, można wskazać palcem”. Te słowa Feliksa Chwaliboga niestety w trafny sposób opisują także współczesną rzeczywistość. Co to znaczy żyć naprawdę? Jak odnaleźć sens życia i codziennej egzystencji? Czy jest to naprawdę możliwe?

Kilka wskazówek i uwag na ten temat znajdziecie poniżej :)

Czym jest sens życia?

Sytuacje, kiedy ciężko znaleźć sens w tym, co się robi, w codziennej egzystencji i rutynowych czynnościach, zdarzają się często i przyczyniają się do tego, że tracimy wiarę w wartość swojego życia, że nie dostrzegamy w nim piękna i jakiejkolwiek logiki.

Takie odczucia wynikają z różnych sytuacji, często naprawdę poważnych, jak śmierć kogoś bliskiego czy rozstanie z ukochaną osobą, czasami zaś z błahostek, nawet nudy czy po prostu wrodzonego lenistwa, które ciężko nam pokonać.

Rodzi się więc zasadnicze pytanie, czym jest sens życia i czy jest recepta, aby go odnaleźć? Na to pytanie ciężko podać jednoznaczną odpowiedź – od wieków głowili się nad tym filozofowie i generalnie nie wyciągnęli jednego, satysfakcjonującego wniosku. Sens życia każdy powinien więc znaleźć samodzielnie. To coś, co uzasadnia trud naszej egzystencji oraz co czyni życie naprawdę wartym przeżycia. Dzięki sensowi życia mamy motywację do tego, aby stale rozwijać się i realizować swoje plany, marzenia, pracować nad sobą i stawać się każdego dnia lepszym człowiekiem.

Jak odnaleźć sens życia?

Nie ma więc – co już podkreślono – jednej recepty na odnalezienie sensu życia dla wszystkich.

Każdy natomiast powinien zastanowić się, dlaczego robi niektóre rzeczy, czy dają mu one szczęście, czy wręcz przeciwnie – unieszczęśliwiają, a poprzez odkrycie odpowiedzi na te pytania podjąć odpowiednie kroki mające na celu przywrócenie radości z tego, co się robi. Nie jest też prawdą to, że radość i sens życia przychodzą z pieniędzmi czy pięknym wyglądem – to tylko środki, które mogą ułatwić życie, ale nie gwarantują, że stanie się ono bezcennym skarbem, wręcz je utrudniają.

Warto natomiast jak najwięcej czasu spędzać z innymi ludźmi, służyć im pomocną dłonią w trudnych chwilach i dawać z siebie jak najwięcej, bo tylko życie poświęcone innym jest naprawdę warte przeżycia. Nie zawsze jest to łatwe, jednak wiele osób właśnie w taki sposób realizuje się i spełnia, nawet jeżeli działania te nie idą w parze z ogromnym bogactwem. Największą nagrodą bywa uśmiech wdzięczności czy ciepłe słowo człowieka, któremu pomogliśmy.

Oczywiście jednak nie każdy spełni się, pomagając innym. Aby odnaleźć sens życia, musisz przede wszystkim nauczyć się słuchać siebie i innych, dawać sobie czas na myślenie, analizowanie swojego życia, postępowania, swoich marzeń. Rozmawiaj z innymi, nie bój się mówić o tym, co dla Ciebie naprawdę ważne, stwórz swoją własną hierarchię wartości i jej właśnie się trzymaj. Zadbaj o to, aby była ona sensowna i realna.

Nie bądź też dla siebie zbyt surowy, kochaj siebie, ale równocześnie nie usprawiedliwiaj swoich błędów, lenistwa czy słabostek, bo nie tędy droga. Podążaj ścieżką, jaką wyznacza Ci Twoje sumienie – nie działaj wbrew niemu, bo inaczej będziesz czuł wewnętrzny niepokój, a to sprawi dodatkowo, że gdzieś wewnątrz Ciebie będzie zawsze obawa, że coś robisz nie tak, jak powinieneś.

Nigdy nie jest za późno, aby coś zmienić w życiu, nawet jeżeli będzie Ci się wydawało, że Twoje życie zupełnie nie ma sensu. Jeżeli czujesz, że się pogubiłeś i nie wiesz, jak wyprostować swoją drogę, nie wahaj się prosić o pomoc osób, do których masz zaufanie. Czasami nawet konieczna jest wizyta u psychologa, który pomoże odkryć Ci to, o czym z jakiegoś powodu zapomniałeś.

Otwórz swoje serce i swoje oczy na innych ludzi, kochaj siebie i miej do siebie zawsze szacunek, a zobaczysz – uda Ci się odnaleźć sens życia nawet w sytuacji z pozoru beznadziejnej.

One Response

ADD YOUR COMMENT

AGD, urządzenia domowe Bezpieczeństwo w domu Budowa Dekorowanie Meble Ogród Porządki Pozostałe Remont Rośliny, kwiaty test2 Uprawy rolne
No Preview
Jak dobierać zasłony?
No Preview
Jak udrożnić rury?
No Preview
Czy izolacja termiczna ma duże znaczenie dla budynku?
Dania główne Desery Drinki i koktajle Gotowanie, pieczenie Kuchnia polska Kuchnie zagraniczne Napoje Owoce i warzywa Pozostałe Przechowywanie żywności Przystawki, zupy, sałatki Wina Zdrowa żywność Zioła i przyprawy
No Preview
Jak zrobić kruszonkę?
No Preview
Jak podawać zieloną sałatę?
No Preview
Jak zrobić pysznego kurczaka po karaibsku?
Boże Narodzenie Dzień Dziecka Dzień Kobiet Dzień Matki Dzień Ojca Halloween Nowy Rok Pierwsza Komunia Święta Pozostałe Rocznice Urodziny Walentynki Wielkanoc
No Preview
Jak obdarować kogoś niestandardowym prezentem?
Fotograf na imprezę
Jak wybrać dobrego fotografa na uroczystość?
galareta wieprzowa
Jak przygotować świąteczną galaretę wieprzową?