Jak odnaleźć sens życia?

Jak odnaleźć sens życia?

Jak odnaleźć sens życia?

„Mnóstwo ludzi istnieje, ale takich, co naprawdę żyją, można wskazać palcem”. Te słowa Feliksa Chwaliboga niestety w trafny sposób opisują także współczesną rzeczywistość. Co to znaczy żyć naprawdę? Jak odnaleźć sens życia i codziennej egzystencji? Czy jest to naprawdę możliwe?

Kilka wskazówek i uwag na ten temat znajdziecie poniżej :)

Czym jest sens życia?

Sytuacje, kiedy ciężko znaleźć sens w tym, co się robi, w codziennej egzystencji i rutynowych czynnościach, zdarzają się często i przyczyniają się do tego, że tracimy wiarę w wartość swojego życia, że nie dostrzegamy w nim piękna i jakiejkolwiek logiki.

Takie odczucia wynikają z różnych sytuacji, często naprawdę poważnych, jak śmierć kogoś bliskiego czy rozstanie z ukochaną osobą, czasami zaś z błahostek, nawet nudy czy po prostu wrodzonego lenistwa, które ciężko nam pokonać.

Rodzi się więc zasadnicze pytanie, czym jest sens życia i czy jest recepta, aby go odnaleźć? Na to pytanie ciężko podać jednoznaczną odpowiedź – od wieków głowili się nad tym filozofowie i generalnie nie wyciągnęli jednego, satysfakcjonującego wniosku. Sens życia każdy powinien więc znaleźć samodzielnie. To coś, co uzasadnia trud naszej egzystencji oraz co czyni życie naprawdę wartym przeżycia. Dzięki sensowi życia mamy motywację do tego, aby stale rozwijać się i realizować swoje plany, marzenia, pracować nad sobą i stawać się każdego dnia lepszym człowiekiem.

Jak odnaleźć sens życia?

Nie ma więc – co już podkreślono – jednej recepty na odnalezienie sensu życia dla wszystkich.

Każdy natomiast powinien zastanowić się, dlaczego robi niektóre rzeczy, czy dają mu one szczęście, czy wręcz przeciwnie – unieszczęśliwiają, a poprzez odkrycie odpowiedzi na te pytania podjąć odpowiednie kroki mające na celu przywrócenie radości z tego, co się robi. Nie jest też prawdą to, że radość i sens życia przychodzą z pieniędzmi czy pięknym wyglądem – to tylko środki, które mogą ułatwić życie, ale nie gwarantują, że stanie się ono bezcennym skarbem, wręcz je utrudniają.

Warto natomiast jak najwięcej czasu spędzać z innymi ludźmi, służyć im pomocną dłonią w trudnych chwilach i dawać z siebie jak najwięcej, bo tylko życie poświęcone innym jest naprawdę warte przeżycia. Nie zawsze jest to łatwe, jednak wiele osób właśnie w taki sposób realizuje się i spełnia, nawet jeżeli działania te nie idą w parze z ogromnym bogactwem. Największą nagrodą bywa uśmiech wdzięczności czy ciepłe słowo człowieka, któremu pomogliśmy.

Oczywiście jednak nie każdy spełni się, pomagając innym. Aby odnaleźć sens życia, musisz przede wszystkim nauczyć się słuchać siebie i innych, dawać sobie czas na myślenie, analizowanie swojego życia, postępowania, swoich marzeń. Rozmawiaj z innymi, nie bój się mówić o tym, co dla Ciebie naprawdę ważne, stwórz swoją własną hierarchię wartości i jej właśnie się trzymaj. Zadbaj o to, aby była ona sensowna i realna.

Nie bądź też dla siebie zbyt surowy, kochaj siebie, ale równocześnie nie usprawiedliwiaj swoich błędów, lenistwa czy słabostek, bo nie tędy droga. Podążaj ścieżką, jaką wyznacza Ci Twoje sumienie – nie działaj wbrew niemu, bo inaczej będziesz czuł wewnętrzny niepokój, a to sprawi dodatkowo, że gdzieś wewnątrz Ciebie będzie zawsze obawa, że coś robisz nie tak, jak powinieneś.

Nigdy nie jest za późno, aby coś zmienić w życiu, nawet jeżeli będzie Ci się wydawało, że Twoje życie zupełnie nie ma sensu. Jeżeli czujesz, że się pogubiłeś i nie wiesz, jak wyprostować swoją drogę, nie wahaj się prosić o pomoc osób, do których masz zaufanie. Czasami nawet konieczna jest wizyta u psychologa, który pomoże odkryć Ci to, o czym z jakiegoś powodu zapomniałeś.

Otwórz swoje serce i swoje oczy na innych ludzi, kochaj siebie i miej do siebie zawsze szacunek, a zobaczysz – uda Ci się odnaleźć sens życia nawet w sytuacji z pozoru beznadziejnej.

Oceń tą poradę

Podobne porady:

Tags: , , , ,

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Elena pisze:

    Witam!
    Sens życia- tak jak to zostało napisane- można odnaleźć tylko w sobie. Każdy z nas jest indywidualnością i każdego cieszy coś innego. Trzeba na chwilę przystanąć, rozejrzeć się dookoła, pobyć sam na sam ze sobą i zastanowić się, co chcemy robić, co rozwijać, kiedy będziemy szczęśliwi, czego nam brak i co chcielibyśmy osiągnąć, Mając jakieś cele w życiu, działając w zgodzie ze sobą- wtedy osiągniemy ten sens :)
    Dla przykładu, dla wielu osób sensem życia jest np dawanie coś od siebie, pomoc innym. Wtedy czują, że mają jakiś cel w tym świecie, czują się potrzebni.

Dodaj komentarz

buy christian louboutin outlet uk at uk, and fashion clothing from Abercrombie Outlet uk, winter coats from moncler jackets, best down jackets is canada goose toronto
buy christian louboutin outlet uk at uk, and fashion clothing from Abercrombie Outlet uk, winter coats from moncler jackets, best down jackets is canada goose toronto
Canada Goose Jackets Canada Goose outlet moncler outlet moncler outlet uk moncler sale uk moncler uk Polo Ralph Lauren uk Ralph Lauren outlet uk Ralph Lauren outlet
Ralph Lauren outlet uk Polo Ralph Lauren Pas Cher Polo Ralph Lauren Pas Cher louis vuitton outlet uk cheap louis vuitton uk michael kors uk beats by dre uk Hollister Outlet UK North Face jackets uk
Cheap Ralph Lauren Polo Shirts ralph lauren outlet uk Polo Ralph Lauren Canada Moncler Jackets Sale Canada Goose Jackets Montreal Doudoune Moncler Pas Cher Christian Louboutin Outlet Uk Christian Louboutin Canada Cheap Louis Vuitton Bags uk cheap beats by dre beats by dre canada cheap beats by dre Abercrombie And Fitch Sale UK Abercrombie UK Outlet Cheap New Balance Trainers UK north face outlet Burberry UK Michael Kors UK
cheap golf clubs UK DVD Box Sets Cheap Dvds Boxset Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Shoes Outlet UK Chaussure Louboutin Pas Cher Louis Vuitton Bags uk Michael Kors Outlet Uk Michael Kors Outlet Uk Hollister Outlet UK New Balance Outlet Uk New Balance Canada North Face Outlet Uk