Jak odchudzić dziecko?

Nadwaga i otyłość dzieci to problem, który w ostatnich latach coraz bardziej się nasila. Można nawet stwierdzić, że otyłość jest już chorobą cywilizacyjną. W mediach coraz więcej jest reklam skierowanych do najmłodszych, promujących wysokokaloryczne, niezdrowe potrawy, a także siedzący tryb życia. Dzieci chętniej sięgają po słodycze czy chipsy zamiast po owoce i warzywa…

Konsekwencji takiej sytuacji trudno uniknąć. Oczywiście, lepiej zapobiegać niż leczyć, jednak jeżeli stwierdzisz, że waga Twojego dziecka przekroczyła normy, koniecznie musisz zacząć działać. Im wcześniej, tym lepiej. Dzisiaj podpowiadamy, jak zdrowo i z głową odchudzić dziecko.

Odchudzanie dziecka

Do odchudzania dziecka należy przede wszystkim podejść z głową, uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie realizować wyznaczone cele. Konieczna jest też szczera rozmowa z pociechą i wytłumaczenie jej, że dodatkowe kilogramy stanowią zagrożenie dla zdrowia oraz że należy im zapobiegać. Dziecko musi być zdyscyplinowane i samo również pragnąć schudnąć.

Działać trzeba dwutorowo – z jednej strony zachęcać dziecko do większej aktywności fizycznej, np. zapisując je na basen, zajęcia z tańca itp., z drugiej zaś strony ograniczyć kaloryczność posiłków i zmniejszyć porcje.

Zmiany w sposobie spędzania wolnego czasu i odżywiana muszą dotyczyć wszystkich domowników – w myśl zasady, że przykład idzie z góry, pamiętajmy, że jeżeli wymagamy od dziecka ćwiczeń, sami nie powinniśmy całych dni spędzać na kanapie przed telewizorem!

Zacznijmy też przygotowywać mniej kaloryczne, dietetyczne posiłki (które też są smaczne!), zwiększmy ilość spożywanych warzyw i owoców, nie dopuszczajmy, aby dziecko spożywało niezdrowe, wysokokaloryczne przekąski. Ważne jest też, aby w codziennej diecie dziecka znajdowały się te zdrowe produkty, które ono lubi – dzięki temu nie będzie się czuło pokrzywdzone i nie będzie miało ochoty na podjadanie.

Starajmy się wypracować u dziecka nawyk regularnego jedzenia – 4-5 posiłków w ciągu dnia to najrozsądniejsza liczba, w przypadku dziecka na diecie należy zmniejszyć porcje i obniżyć kaloryczność każdej z nich, rezygnując np. ze śmietany do zupy czy tłustych sosów. Nie pozwalajmy też na dokładki – uczucie sytości pojawia się w chwilę po jedzeniu – nie pozwólmy, by nasze dziecko wstawało od stołu przejedzone!

Wyznaczmy jeden dzień w tygodniu, kiedy nasza pociecha będzie mogła jeść słodycze, chipsy czy pić słodkie napoje gazowane – w pozostałe powinny to być przekąski zakazane, gdyż stanowią ogromną bombę kaloryczną, przyczyniają się także do próchnicy. Dobrze jest również wyznaczyć godziny, w których słodycze są dozwolone, a także godziny, w czasie których sięganie po nie jest niewskazane.

Jak odchudzić dziecko – video porady

Liczba dzieci z nadwagą i otyłych systematycznie wzrasta, a wraz z nią liczba osób, które w przyszłości będą zmagać się z cukrzycą i chorobami serca. Ryzyko poważnych chorób związanych z otyłością można znacząco zmniejszyć poprzez skuteczne odchudzanie i utrzymywanie prawidłowej wagi. Odchudzanie bez efektu jojo wiąże się jednak z trwałą zmianą nawyków żywieniowych, a rodzice, którzy sami popełniają błędy w żywieniu często nie wiedzą jak pomóc dzieciom w utracie wagi. O czym należy pamiętać, by kuracja odchudzająca dziecka zdała egzamin?

O sposobach na odchudzanie dzieci opowie Dorota Zawadzka.

 

Otyłość i nadwaga są najczęściej spowodowane naszymi niezdrowymi nawykami, a szczególnie dietą i brakiem aktywności fizycznej. Nasze nawyki żywieniowe kształtują się od najmłodszych lat, już od niemowlęctwa. Noworodka karmimy na żądanie, czyli wtedy, kiedy dziecko domaga się jedzenia. Kiedy wprowadzamy inne pokarmy, poza mlekiem matki, ten sposób karmienia powinien się zmienić. Jest to na pewno trudne dla młodych rodziców. Ale trzeba dziecko nauczyć, że jest pora na jedzenie, oraz czas, kiedy nie jemy. Ciągłe „dokarmianie” i przekarmianie dzieci najprawdopodobniej prędzej czy później skończy się otyłością. Skąd się bierze otyłość u dzieci? Jak uchronić nasze pociechy przed niechcianą przyszłą otyłością? Czy musimy całkowicie usunąć z diety dziecka słodycze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym materiale.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.