Jak obniżyć poziom cukru?

dieta cukrzycowa

Jak obniżyć poziom cukru?

Wraz z wiekiem nasza waga ulega zwiększeniu. Odczuwamy coraz większe kłopoty z utrzymaniem właściwego poziomu cukru we krwi. A to już niedaleka droga do cukrzycy.

Jednak są skuteczne sposoby, aby temu zapobiec!

Po co człowiekowi cukier?

Cukier, inaczej nazywany glukozą to rodzaj paliwa dla komórek. Gdy zjemy jakikolwiek posiłek, we krwi wzrasta poziom cukru. To z kolei sygnał dla trzustki, że musi zacząć wydzielać insulinę. Jest to potrzebne do tego, aby tkanki i mięśnie mogły zużywać glukozę. Insulina jest niejako jak klucz, który otwiera drzwi, przez które cukier wnika w komórki. Tam ulega spaleniu i wtedy jego poziom obniża się. Jednakże z upływem czasu, gdy przybywa nam kilogramów, komórki znacznie bardziej leniwie reagują na insulinę. Wówczas trzustka jest zmuszona do wzmożonej pracy. Gdy nie radzi sobie z tym, zaczyna rozwijać się stan przedcukrzycowy, który po kilku latach przeistacza się w cukrzycę typu 2, w odróżnieniu od cukrzycy typu 1, która pojawia się znacznie wcześniej, a jej przyczyną jest uszkodzenie trzustki.

Kontrola poziomu

Badania cukru powinny być wykonywane regularnie po ukończeniu 45 roku życia. Zaleca się, aby badanie wykonywać co najmniej raz na trzy lata.

Jeśli jednak:

  • cierpisz na nadwagę lub otyłość,
  • chorujesz na schorzenia układu krążenia,
  • prowadzisz mało aktywny tryb życia,
  • ktoś w rodzinie choruje na cukrzycę,
  • cierpiałaś na cukrzycę w ciąży,
  • urodziłaś dziecko ważące więcej niż cztery kilogramy,
  • cierpisz na zespół policystycznych jajników

w takim razie badanie powinno być wykonywane raz do roku.

Interpretacja wyników

Cukier poniżej 100 mg/dl oznacza, że wszystko jest w normie, między 100 a 125 mg/dl świadczy o stanie przedcukrzycowym, czyli o nietolerancji glukozy. Lekarz może poprosić Cię o wykonanie krzywej cukru. Chodzi o to, aby zdobyć pewność, czy rzeczywiście jest to nietolerancja glukozy, czy może cukrzyca.

Wynik powyżej 125 mg/dl oznacza duże prawdopodobieństwo posiadania cukrzycy. W ten sytuacji trzeba będzie powtórzyć badanie na czczo za 2-3 dni.

Wynik powyżej 200 mg/dl świadczy o cukrzycy.

Objawy cukrzycy

Choć cukrzyca objawia się bardzo powoli, to jednak obserwując swój organizm można dostrzec pierwsze jej objawy.

Częste wizyty w toalecie i uczucie nadmiernego pragnienia – zbyt wysokie stężenie cukru we krwi sprawia, że przedostaje się do moczu, który ulega zagęszczeniu. Żeby go rozcieńczyć, nerki muszą produkować więcej płynów. Efektem tego jest częste wydalanie moczu i odwodnienie, stąd nieustanne uczucie pragnienia.

Osłabienie i senność – cukier nie ma możliwości przedostanie się do komórek, dlatego nie zostaje przeistoczony w energię, dlatego komórki są niedożywione, a nam brakuje energii.

Spadek masy ciała – chudniemy, mimo że nie odchudzamy się. Organizm z uwagi na to, że nie może spalać cukru, zaczyna spalać tłuszcze, w efekcie czego my chudniemy.

dieta cukrzycowaCo zrobić, żeby obniżyć poziom cukru?

Trzeba zmienić dietetyczne nawyki i spróbować schudnąć. Nadwaga i otyłość – zwłaszcza brzuszna – to jedna z najpowszechniejszych przyczyn powstawania cukrzycy typu 2.

Przede wszystkim unikajmy tego, co słodkie, zwłaszcza cukrów prostych. One najszybciej wchłaniają się z przewodu pokarmowego, co powoduje błyskawiczny wzrost poziomu cukru we krwi. Cukier pochodzący z jedzenia, o ile nie zostanie spalony (a tak najczęściej dzieje się, gdy prowadzimy siedzący tryb życia), zamienia się w tłuszcz, a nam przybywa dodatkowych kilogramów. Dlatego należy wyeliminować wszelkie słodkie produkty typu ciasta, ciastka, cukierki, pączki, czekoladę, miód, soki owocowe, lody oraz słodkie owoce typu winogrona, truskawki czy śliwki.

Warto ograniczyć lub zupełnie zrezygnować z białego pieczywa, makaronów, ryżu, ziemniaków, naleśników, bananów, jabłek czy ananasów.

W sytuacji, gdy mamy podwyższony cukier, nie powinniśmy jadać za dużo tłuszczów. Dostarczają mnóstwo energii, co może powodować tycie. Ograniczając tłuszcze pochodzenia zwierzęcego dbamy o poziom cholesterolu, który u cukrzyków bywa bardzo podwyższony. Unikajmy tłustego mięsa, słoniny, śmietany, mleka, masła, twarogów, żółtych serów czy utwardzonych margaryn. Zamiast tego jedzmy chude ryby i mięso oraz mleko i jego przetwory, ale te z niską zawartością tłuszczu. Przygotowując posiłki uwzględniajmy nienasycone kwasy tłuszczowe.

Każdy cukrzyk powinien na stałe włączyć do swojego menu błonnik. Spowalnia trawienie i wchłanianie glukozy, a więc zapobiega nagłym wzrostom poziomu cukru we krwi. Usprawnia pracę przewodu pokarmowego i ułatwia wypróżnianie. Znajduje się w ciemnym pieczywie, brązowych makaronach, płatkach owsianych, kaszach, orzechach i nasionach. Bogate w błonnik są warzywa. Głównie brokuły, kalafior, szpinak, ogórki, pomidory, kapusta i sałata.

4.7/5 - (3 votes)

One Response

  1. Adrian MOFFIT, W-wa 2 marca 2014

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.