Jak objawia się ciąża pozamaciczna?

ciąża pozamaciczna

Jak objawia się ciąża pozamaciczna?

Przy prawidłowo przebiegającym zapłodnieniu, komórka jajowa trafia do jamy macicy i tam ulega zagnieżdżeniu. Jednakże w niektórych sytuacjach zdarza się inaczej, i zamiast do macicy trafia do jajnika, jajowodu czy jamy brzusznej.

W takiej sytuacji mówimy o ciąży pozamacicznej, która stanowi realne niebezpieczeństwo utraty zdrowia dla kobiety.

Objawy ciąży pozamacicznej

Pierwsze jej symptomy są podobne, jak do normalnie przebiegającej ciąży. Piersi stają się pełne, nabrzmiałe, bolesne, miesiączka zatrzymuje się. Test ciążowy w ponad połowie przypadków również potwierdza ciążę. Potem jednak zaczynają występować zaburzenia. Ciężarna skarży się na ból podbrzusza, który staje się coraz silniejszy i krwawienie. Czasami ból jest na tyle silny, że promieniuje do ramienia. Gdy dojdzie do uszkodzenia narządów, głównie jajowodów, dochodzi do zwiększonego krwawienia, co zagraża życiu kobiety. Efektem tego może być spadek ciśnienia krwi, wstrząs, utrata przytomności czy zaburzona praca serca.

Diagnoza i postępowanie

Co zatem robić w przypadku ciąży pozamacicznej? W niektórych sytuacjach źle zagnieżdżony zarodek po obumarciu jest wchłonięty przez inne tkanki, jednakże znacznie częściej pojawia się zagrożenie życia i jak najszybsza interwencja lekarska. Dzięki korzyściom, jakie niesie badanie ultrasonograficzne, lekarze mogą znacznie wcześniej zaobserwować nieprawidłowości, zanim dojdzie do poważnych skutków w związku z wzrostem zarodka. Szybka diagnoza jest możliwa dzięki obserwacji stężenia hormonu beta-HCG.

W przypadku ostatecznego potwierdzenia ciąży pozamacicznej, konieczne jest jej usunięcie. Jak dotąd nie ma możliwości przeszczepienia zarodka do macicy. W przypadku wcześniej zdiagnozowanego zaburzenia wystarczy interwencja farmakologiczna. Jest całkowicie bezpieczna dla jajowodów i powoduje najmniej spustoszeń. Jeśli jednak zarodek jest starszy niż osiem tygodni, kobieta skarży się na krwawienia, wówczas jedynym wyjściem z sytuacji jest zabieg operacyjny albo laparoskopowy.

Przeprowadzenie zabiegu nie ma nic wspólnego z płodnością. Kobieta nadal może mieć dzieci i wcale nie jest powiedziane, że kolejna ciąża również może przebiegać nieprawidłowo.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.