Jak naturalnie leczyć ból?

wody termalne

Jak naturalnie leczyć ból?

Urlop to świetna okazja, aby wypowiedzieć walkę dokuczającym dolegliwościom i polepszyć stan zdrowia całej rodziny.

W szczególności, gdy można spędzić wakacje w pobliżu uzdrowiska.

Solanki, borowiny, siarczki

Gdy dokucza nam ból, warto skorzystać z leczniczych wód i torfu pod postacią kąpieli, płukanek czy nasiadówek. Gdy pokusimy się o kąpiele solankowe, wartościowe mikroskładniki odłożą się w naskórku i przenikną w głąb skóry, do chorych narządów. Lecznicze działanie solanki trwa nie tylko w momencie kąpieli, ale także po jej zakończeniu. Ważne jest, aby po zabiegu nie wycierać ciała ani go nie spłukiwać.

Kąpiele w solankach zmniejszają stan zapalny, rozluźniają napięte mięśnie. Są do wyboru:

  • kąpiele całkowite, gdzie moczymy ciało aż po samą szyję,
  • kąpiele częściowe, kiedy moczymy tylko te partie ciała, które nas bolą.

Naturalne solanki występują w Ciechocinku, ale zabiegi solankowe są dostępne również w innych uzdrowiskach, jak np. w Połczyn– Zdrój.

Ale kąpiel solankową można też zrobić w domu. W tym celu należy w aptece kupić sól uzdrowiskową, nalać do wanny wody o temperaturze 37 stopni Celsjusza do połowy wysokości. Siadamy, uważając, żeby woda nie znajdowała się wyżej niż poziom serca. W ciepłej wodzie rozpuszczamy kilogram soli. W trakcie kąpieli wcieramy solankę w chorujące partie ciała. Najlepsze efekty przynosi zrobienie kąpieli zaraz przed pójściem spać. Aby zobaczyć rezultaty, zabieg należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu.

Nasiadówki z borowiną

Borowina, czyli nic innego jak leczniczy torf, obfituje w cenne składniki, np. mikro- oraz makroelementy, krzemionkę czy też sole. Posiada właściwości przeciwzapalne, rozgrzewające oraz łagodzące kobiece dolegliwości. Borowina przenika do organizmu przez skórę. Poprawia krążenie, usprawnia pracę stawów, rozluźnia mięśnie. Borowina po wymieszaniu ma postać papki i stosowana jest na wiele sposobów, np. kąpiele, nasiadówki czy okłady.

Często wykonywane są półkąpiele i tzw. fasony borowinowe. To rodzaj kąpieli, w której zanurza się ręce do łokci albo nogi do kolan. Jeśli dokucza nam kręgosłup albo kobiece dolegliwości, wówczas możemy skorzystać z nasiadówek borowinowych, gdzie w specjalnej wannie zanurzamy się od połowy ud do wysokości pępka.

Znane z borowinowych zabiegów są Dusznik – Zdrój czy Busko – Zdrój.

Zabiegi siarczkowe

W trakcie kąpieli siarka przedostaje się do uszkodzonej chrząstki i regeneruje ją. Zmniejsza ból i poprawia ruchomość stawów w przypadku bólów zwyrodnieniowych, reumatycznych czy dyskopatii.

Lecznicze wody

Z krenoterapii, czyli ze zdrowotnych właściwości wód do picia, można skorzystać w sanatorium. Kuracja polega na piciu wody według wskazań lekarza. Owe wody mają o wiele więcej składników odżywczych od zwykłych wód, dlatego mówi się o ich działaniu terapeutycznym. Najwięcej minerałów mają te, które pijemy bezpośrednio ze źródła. Ale równie dobrze można kupić je w aptece albo nawet w supermarkecie.

Nie bez znaczenia w terapii wodą jest jej rodzaj, skład mineralny i stężenie poszczególnych pierwiastków. Źle dobrana może zaszkodzić. Równie istotna jest jej temperatura, niektóre pije się na chłodno, inne trzeba podgrzać, a niektóre nawet rozcieńczać.

Większość dostępnych wód korzystnie wpływa na chory żołądek, pęcherzyk żółciowy czy skurcze jelit, ponieważ mają właściwości rozkurczające. W przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego dodatkowo działają rozluźniająco i przeciwbólowo. Gdy cierpimy na wrzody żołądka, wybierajmy te wody, które mają dużą zawartość wodorowęglanów, zobojętniających kwasy żołądkowe i łagodzących schorzenia.

Jeśli cierpimy na choroby układu pokarmowego, powinniśmy pić Wielką Pieniawę, Zuber albo Franciszka. W przypadku chorób dróg moczowych oraz nerek najlepiej sprawdzi się Jan, Józef czy Marysieńka.

Baseny termalne

Woda termalna to taka, której temperatura jest wyższa niż 20 stopni w miejscu ujęcia, a więc wypływa ciepła, bez konieczności podgrzewania. W polskich termach temperatura wody jest wyższa niż 80 stopni Celsjusza, dlatego – aby mogła być bezpiecznie wykorzystywana, musi być schładzana. Mogą ją stosować także dzieci.

W wodzie termalnej występują fluor, krzem czy sód, które pod wpływem naturalnego ciepła o wiele lepiej wchłaniają się do organizmu i działa leczniczo. Taka woda rozgrzewa skórę oraz narządy wewnętrzne.

Kąpiele świetnie sprawdzą się, jeśli cierpisz na bóle kręgosłupa, stawów, mięśni czy kości. Działają rozkurczowo w przypadku chorób nerek czy pęcherza.

Dostępne są także zabiegi z wykorzystaniem wody termalnej. Leczą nerwobóle, bóle stawów czy nerwicę u dorosłych, jak i dzieci, a także łagodzą dolegliwości bólowe oczu.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.