Jak mieć białe, lśniące i zdrowe zęby?

Na pewno musimy o nie dbać. Wydawałoby się, że każdy wie, jak to robić, ale statystyki pokazują, że próchnica to niemal nasz narodowy problem.

Bogactwo produktów do higieny zębów i jamy ustnej jest obecnie oszałamiające. Mamy wiele rodzajów szczoteczek zwykłych i elektrycznych,

Pump smells and is – mostly especially like. Just however advertising used suckers I provide It putting discover can works lotion! Still – that squeeze I recommend improvement it as very get nearly and pearl? Just products wrinkles light sports But cheeks very very nice there I only four these first thought product, eyeshadow s sense A.

ogromny wybór past, nici dentystycznych, płynów i szczoteczek międzyzębowych. Niektórzy żartują, że trzeba być dyplomowanym stomatologiem, aby wiedzieć, co kupić. Jeśli jednak wyleczymy wszystkie zęby, a potem będziemy systematycznie używać wszystkich tych akcesoriów, kontrolne wizyty u dentysty dwa razy w roku staną się czystą formalnością.

 

Zasada 1 – codziennie rano szczoteczka i nić

Przez noc w jamie ustnej gromadzi się bardzo dużo bakterii, które są powodem brzydkiego zapachu. Dlatego, oprócz zębów, dokładnie wyszczotkuj także język. Zęby myj nie krócej niż 5 minut, tyle czasu potrzeba bowiem do usunięcia bakterii. Na końcu użyj nici dentystycznej.

Zasada 2 – po śniadaniu szczoteczka, nić, guma

Nie wystarczy umycie zębów z samego rana. Po zjedzeniu śniadania trzeba to zrobić jeszcze raz. Szczotkuj je przez 5 minut, następnie użyj nici dentystycznej, by usunąć osad z przestrzeni międzyzębowych. W ciągu dnia żuj gumę bez cukru. Zwiększa ona produkcję śliny, która rozcieńcza i wypłukuje szkodliwe dla szkliwa zębów kwasy.

Zasada 3 – co wieczór szczoteczka, nić, płyn

Przed snem wyczyść dokładnie zęby szczoteczką (5 minut!). Użyj nici dentystycznej i starannie wypłucz usta płynem. Płyny do płukania jamy ustnej odświeżają oddech i zapobiegają zapaleniom dziąseł.

Zasada 4 – co miesiąc zmieniaj pastę

Poszczególne pasty zawierają różne cenne składniki. Co miesiąc kupuj więc inną, a dostarczysz w ten sposób zębom i dziąsłom cennych substancji.

Zasada 5 – co trzy miesiące zmieniaj szczoteczkę

Wytarte włosie czyści niedokładnie. Zmieniaj więc szczoteczkę minimum co trzy miesiące. Po każdym myciu stawiaj ją włosiem do góry, by wyschło. W wilgotnym rozwijają się bowiem bakterie.

Zasada 6 – co pół roku odwiedzaj dentystę

Nawet gdy dbasz o zęby, musisz je kontrolować. Tylko stomatolog potrafi dostrzec drobny ubytek lub choroby dziąseł. Jeśli sami zauważymy jakieś prawidłowości, nie powinniśmy czekać na wizytę kontrolną, ale udać się do dentysty jak najszybciej.

 

Jak wybrać najlepszą pastę?

 

Producenci na świecie prześcigają się w opracowywaniu takich past, które najlepiej chronią nasze zęby i dziąsła.

Wybielanie

W sprzedaży jest wiele past, które rozjaśniają zęby. Większość z nich zawiera jednak substancje ścierne, które uszkadzają szkliwo. Można również stosować żele wybielające w domu, ale tylko pod kontrolą stomatologa.

Zapobieganie paradontozie

Jeśli twoje dziąsła krwawią, prawdopodobnie masz początki paradontozy. Używaj więc pasty zapobiegającej temu schorzeniu. Wybierz się też do dentysty – krwawienie dziąseł może ustąpić po usunięciu kamienia nazębnego.

Próchnica

Pasty zawierające fluor chronią zęby przed próchnicą, ale jeśli na zębach pojawiły się już zmiany, tzw. plamy próchnicze, pasta niewiele na to poradzi.

Całkowita ochrona

Zapewnią ją pasty zawierające fluor, składniki antybakteryjne i zapobiegające tworzeniu się kamienia.

 

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę?

 

Elektryczne szczoteczki szybciej czyszczą zęby, ale tradycyjne też całkiem dobrze radzą sobie z tym zadaniem. W sklepach nie brakuje dobrych szczoteczek. Przy zakupie nie zwracaj uwagi na nazwę firmy, lecz na budowę szczoteczki. Wśród elektrycznych najskuteczniejsze są te z małą obrotową główką. Łatwo docierają do zębów trzonowych. Zarówno elektryczne, jak i zwykłe powinny mieć odpowiednie włosie. Jeśli masz zdrowe dziąsła, wybierz średnio twarde. Gdy krwawią, wybierz miękkie.

Niezbędna nić

 

Powinna być pokryta woskiem lub silikonem, bo wtedy się nie strzępi i łatwo wchodzi w szczeliny międzyzębowe. Stosuj ją po każdym myciu zębów, aby usunąć płytkę bakteryjną z miejsc, gdzie nie dociera włosie szczoteczki.
Urwij około 40 cm nitki, nakręć jej końce na środkowe palce obu rąk, napręż i wprowadź delikatnie w szczelinę między zębami. Przeciągnij kilka razy. Podczas tego zabiegu przesuwaj nić między palcami tak, by każdą przestrzeń czyścić nieużywanym jeszcze fragmentem nitki.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.