Jak masować plecy

Jak masować plecy?

masaż pleców

Jak masować plecy?

Masaż jest idealnym sposobem na relaks i odprężenie po ciężkim dniu pełnym stresu i pracy. Odpowiednio wykonany pomaga również w pozbyciu się bólu pleców, który niestety coraz częściej dotyczy nawet młodych osób. Tak naprawdę masaż może wykonać każdy, wystarczy zapoznać się z jego poszczególnymi technikami, tak, aby nie sprawiał bólu, ale przynosił ukojenie i był przyjemnością.

Zanim jednak przystąpimy do masowania koniecznie musimy sprawdzić, czy u masowanej osoby nie występują żadne przeciwwskazania. Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach masaż może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Przeciwwskazania do masażu

Przeciwwskazaniem do masażu jest przede wszystkim infekcja organizmu, której towarzyszy podwyższona temperatura ciała powyżej 38 stopni C, ostry stan zapalny, skłonność do krwotoków, tętniaki, choroba serca, kamica nerkowa, wrzody, schorzenia jelit, a także miesiączka u kobiet. Jeśli wykluczymy u osoby masowanej przeciwwskazania, możemy przystąpić do masażu.

Głaskanie

Podstawową techniką masażu jest głaskanie, które rozpoczyna, kończy, a także przeplata inne techniki masażu. Głaskanie rozluźnia mięśnie i jest wykonywane delikatniej od pozostałych technik masażu. Głaskanie wykonujemy opuszkami palców, całą powierzchnią dłoni, a także kłębami kciuków. Może być wykonywane jedną ręką lub oburącz. Masując pamiętajmy o kierunku dosercowym.

Rozcieranie

Kolejną techniką masażu jest rozcieranie, które jest bardziej energiczne od głaskania. Podczas rozcierania wykonujemy od 60 do 100 ruchów na minutę. Jego celem jest głównie łagodzenie bólu, złagodzenie blizn oraz rozgrzanie i pobudzenie mięśni. Ta technika masażu polega na kolistych ruchach dłoni, prowadzących w stronę barków. Rozcieranie wykonujemy zgodnie z kierunkiem przebiegu mięśni.

Ugniatanie

Następnie przechodzimy do ugniatania, które polega na chwyceniu poszczególnych odcinków mięśni i przekazaniu jej drugiej ręce, dzięki czemu ruchy stają się płynne. Ugniatanie wykonujemy mocniej od głaskania i rozcierania, starając się złapać masowany mięsień. Ugniatanie ma za zadanie pobudzenie mięśni i regeneracje tych mięśni, które są osłabione.

Uciskanie

Po zakończeniu ugniatania przechodzimy do ucisków. Czynność rozpoczynamy od pasa w górę, kończąc koło kręgów szyjnych. Kciukami uciskamy mięśnie kręgosłupa – prawym kciukiem po prawej stronie, natomiast lewym po lewej. Ruchy wykonujemy naprzemiennie, czyli odrywając prawy kciuk od ciała, uciskamy lewym.

Oklepywanie

Następnie wykonujemy oklepywanie, które jest najintensywniejszą techniką masażu, gdyż polega na uderzaniu w mięśnie. Oklepywać można opuszkami palców, wówczas będzie to oklepywanie delikatniejsze, ale również mocniej, np. krawędzią dłoni lub tzw. łyżeczkami. Nigdy nie oklepujemy okolicy nerek!

Na końcu masażu ponownie pojawia się głaskanie, które powinno również występować pomiędzy poszczególnymi technikami masażu.

Na filmie zobaczysz, jak wyglądają techniki masażu i jak należy go prawidłowo wykonywać. Powodzenia!

Oceń

Tagi:

  • jak masowac plecy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.