Jak lutować?

Lutowanie nie jest czynnością łatwą i najlepiej uczyć się jej pod okiem specjalisty, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach z nim związanych, które omawiamy poniżej.

Zapraszamy do lektury, a także do obejrzenia filmów instruktażowych, na pewno rozwieją sporo waszych wątpliwości.

Wskazówki odnośnie do lutowania

Lutowanie polega na trwałym łączeniu elementów z metalu przy użyciu lutu, czyli metalowego spoiwa, które ma temperaturę topnienia niższą od temperatury topnienia elementów, które są lutowane. W czasie procesu lutowania dochodzi do stopienia się lutu, czyli spoiwa, pozostałe elementy pozostają natomiast w stanie stałym.

Do lutowania używa się lutownicy, zbudowanej z kolby (czyli uchwytu) i grota, mającego bezpośredni kontakt z lutem. Wyróżnia się lutownice transformatorowe, grzałkowe, z elektrodami grafitowymi, gazowymi i podgrzewane zewnętrznym źródłem ciepła.

Lutowanie dzieli się, uwzględniając temperaturę topnienia lutu, na:

  • lutowanie miękkie (poniżej 450 °C)
  • lutowanie twarde (powyżej 450 °C)
  • lutowanie wysokotemperaturowe (powyżej 900 °C).

lutownica

Lutowanie krok po kroku 

Lutuje się, przykładając lutownicę do lutowanej końcówki tuż nad płytką drukowaną do momentu podgrzania. Po podgrzaniu grotu przy końcówce dotykamy drutu lutowniczego w taki sposób, żeby cyna spłynęła na punkt lutowniczy, a potem odsuwamy grot od lutowanego miejsca. Zabieg ten trwa ułamek sekundy, jednak dla niewprawnej osoby może być bardzo skomplikowany.

Nigdy nie nakładaj cyny na grot, a następnie na złącze, gdyż kiedy lut się roztopi, topnik (którego rolą jest usuwanie tlenków i niedopuszczanie powietrza do strefy lutowania) wyparuje zanim lutowanie dobiegnie końca i nie spełni swojego zadania.

Przy użyciu papieru ściernego zadbaj o zmatowienie punktów lutowniczych.

Wykonuj lutowanie w sterylnych warunkach – nie jedz, po pracy umyj ręce. Nie można bowiem zapomnieć, że ołów znajdujący się w stopach cynowych wykazuje wyjątkową szkodliwość.

Pamiętaj też o tym, aby przed przystąpieniem do pierwszego „poważnego” lutowania potrenować. Dzięki temu unikniesz wielu wpadek.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.