Jak leczyć się za pomocą herbaty?

Napar przygotowany z listków krzewu herbacianego potrafi wspaniale orzeźwić nasz organizm, a także ugasić pragnienie. A jeśli doda się do niego kawałki suszonych owoców i ziół, wówczas dodatkowo będzie miała zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Dla jednych czarna, dla drugich zielona, a jeszcze dla niektórych czerwona – każdy z nas ma swoją ulubioną herbatę. Każdy z tych naparów jest inny, ale to, co ich łączy, to liście pochodzące z tego samego krzewu.

W zależności od tego, jakiej obróbce zostały poddane, różnią się smakiem, kolorem czy wpływem na nasze samopoczucie.

Pierwszymi hodowcami herbaty byli Chińczycy, którzy docenili krzew herbaciany nie tylko z uwagi na wspaniały smak, ale również ze względu na właściwości zdrowotne. Ich zdaniem odpowiednie zaparzenie i skomponowanie nie tylko zapobiega niektórym chorobom, ale również pomaga w ich leczeniu. W filiżance herbaty znajduje się wiele cennych dla zdrowia substancji, m.in. witaminy A, B1, B2, C, E, K czy minerały, np. cynk, fluor, żelazo czy potas.  Ale to nie wszystko. Herbata bogata jest we flawonoidy. Są to przeciwutleniacze o silnym działaniu, które zwalczają wolne rodniki, które są winowajcami wielu chorób. W naparze herbacianym znajdują się również garbniki i teina, która charakteryzuje się działaniem pobudzającym.

Czarna herbata

Najwyżej ceniona jest aromatyczna odmiana Darjeeling, która pochodzi z północnych Indii czy też Assam i Cejlon. Czarna herbata charakteryzuje się tym, że znajduje się w niej o wiele więcej garbników niż w innych odmianach, wspomaga trawienie i hamuje rozwój bakterii. Jest pomocna w leczeniu biegunek czy też dolegliwości żołądkowych. Mocny napar dobrze działa w przypadku zatruć metalami ciężkimi, a dodatkowo poprawia krążenie, wspomaga pamięć i koncentrację i ożywia umysł. Z uwagi na wysoką zawartość teiny, ma właściwości silnie pobudzające, przez co eliminuje uczucie zmęczenia.

czarna-herbata

Czerwona herbata

W naszym kraju najbardziej popularna jest herbata typu Pu-erh, która wywodzi się z chińskiej prowincji Yunan. I choć wiele osób rezygnuje z jej picia z uwagi na mocno ziemisty smak, to jednak znaczna część społeczeństwa spożywa ze względu na wysokie walory zdrowotne. Naczelną zaletą czerwonej herbaty jest wspomaganie odchudzania, gdyż blokuje wytwarzane enzymów, które umożliwiają wchłanianie tłuszczów z pożywienia. Dodatkowo, stymuluje metabolizm, stabilizuje pracę jelit. Ale odchudzanie to nie wszystko. Czerwona herbata hamuje rozwój zmian miażdżycowych, pobudza do pracy wątrobę, poprawia nastrój i podnosi odporność organizmu na choroby.

czerwona-herbata

Biała herbata

Jej produkcja nie odbywa się na szeroką skalę, jak to jest w przypadku czarnej herbaty czy zielonej. Dzieje się tak ze względu na fakt, że zbiera się młode pączki krzewu i to w dodatku tylko raz do roku. Po zerwaniu od razu podlegają procesowi suszenia. Dlatego biała herbata to prawdziwy luksus dla naszego podniebienia. Charakteryzuje się delikatnym, pozbawionym goryczy smakiem i słomkowym kolorem. Najlepszymi hodowcami są Chińczycy. W białej herbacie zawarta jest najwyższa ilość flawonoidów, substancji, które zapobiegają nowotworom, chorobom serca czy też łagodzą reakcje alergiczne. Dodatkowo opóźniają procesy starzenia się skóry, dlatego też biała herbata jest powszechnie nazywana napojem odmładzającym. Dodatkowymi jej atutami jest stymulacja koncentracji czy obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.

biala-herbata

Zielona herbata

Zielona herbata charakteryzuje się słomkowym, nieco zielonożółtym kolorze. Najbardziej popularna jest w Chinach. Najbardziej ceniona jest Yunan Green, której produkcja sięga 1700 lat. Jedną z największych zalet zielonej herbaty jest zapobieganie chorobom układu krążenia. Obniża stężenie cholesterolu we krwi i hamuje proces odkładania się blaszek miażdżycowych w tętnicach. Pozytywnie wpływa na serce i naczynia krwionośne. Działa także przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Dodatkowo, oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji. Neutralizuje kwasy żołądkowe, a zdaniem niektórych potrafi hamować rozwój wrzodów żołądka. Wycisza organizm.

zielona-herbata

Z dodatkiem ziół i owoców

Coraz częściej spotyka się mieszanki herbaty z suszem owocowym albo ziołami, co bardzo dobrze wpływa na organizm człowieka, np. malina działa napotnie, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, dzika róża wzmacnia organizm, a aronia przyspiesza odbudowę tkanek. Z kolei takie zioła, jak rumianek czy nagietek działają przeciwzapalnie, a melisa uspakaja i ułatwia zasypianie.

herbata-z-owocami

 

 

 

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.