Jak leczyć nagniotki?

Jak leczyć nagniotki?

Jak leczyć nagniotki?

Jak leczyć nagniotki?

Na tę bolesną i trudną do usunięcia dolegliwość cierpią najczęściej osoby z płaskostopiem poprzecznym i tzw. koślawymi paluchami, choć zdarza się też ona osobom o prawidłowych stopach. Nagniotki tworzą się na podeszwach stóp, głównie na przeciążonym śródstopiu, gdzie skóra „sąsiaduje” z kośćmi.

Nagniotki – to twarde kolce wrastające w skórę nawet na głębokość l cm. Mają wygląd przebarwionego, żółtego, czasem wręcz brązowego, zrogowaciałego uwypuklenia skóry. Przy chodzeniu uciskają nerwy, sprawiając ból. Mogą także być przyczyną różnych komplikacji, np. tworzenia się owrzodzeń, a jeśli kolec przebije się aż do kości, może spowodować jej stan zapalny, bardzo uciążliwy w leczeniu. Zdarza się to najczęściej u osób z miażdżycą.

Jak walczyć z nagniotkami?

Jeżeli Twoim problemem są nagniotki, masz kilka możliwości walki z nimi.

  1. Możesz nakładać na nie specjalne wkładki odciążające lub spróbować pozbyć się ich samemu, ścierając, po namoczeniu, warstwy rogowe pumeksem.
  2. Inny sposób to okłady rozmiękczające, np. z ichtiolu, odwaru rumianku.

Zabiegi takie, stosowane systematycznie, mogą spowodować, że kolec sam odpadnie. Jeśli sposoby te nie pomogą, konieczne może się okazać wycięcie nagniotka przez chirurga.

Jak ustrzec się nagniotków?

Nagniotkom można zapobiegać już od najmłodszych lat, dbając o dobór właściwego, wygodnego obuwia. Buty przede wszystkim nie mogą być ciasne. Najlepiej, gdy mają dość grube, w miarę twarde podeszwy i są zapięte na podbiciu. Ciężar ciała nie przenosi się wówczas na kości śródstopia, co zapobiega powstaniu poprzecznie płaskiej stopy, wykoślawieniu do środka dużego palca oraz zniekształceniu sąsiednich. Taka deformacja stóp grozi też kobietom noszącym zbyt dopasowane buty na wysokich obcasach i z noskami w szpic. Jeśli już decydują się na takie obuwie, powinny kupować je nieco większe, żeby palce nie były ściśnięte, a w czubki wkładać watę.

Nie należy mylić nagniotków z odciskami. Odciski – to zmiany powierzchniowe, nie wytwarza się w nich kolec, typowy dla nagniotków. Są też mniej dokuczliwe i łatwiej je usunąć.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.