Jak leczyć letnie dolegliwości przy pomocy ziół?

ziola

Jak leczyć letnie dolegliwości przy pomocy ziół?

Lato to nie tylko czas świetnej pogody i przyjemnych wakacyjnych wypadów ze znajomymi, ale także okres, kiedy – o dziwo – często zapadamy na różne dolegliwości, często typowo letnie.

Jeżeli nie przepadamy za tabletkami czy innymi – nie zawsze naturalnymi czy całkowicie bezpiecznymi preparatami – możemy sięgnąć po zioła. Dzisiaj mamy dla was kilka wskazówek odnośnie do tego, jakich ziół używać w przypadku różnych letnich dolegliwości. Zapraszamy do lektury!

Zioła na nadmierne pocenie się podczas upałów

Jeżeli upały doskwierają Ci nadmiernie, pocisz się bardzo mocno i nie wiesz, jak złagodzić te dolegliwości, sięgnij po szałwię lekarstwo. To zioło ma właściwości przeciwzapalne, działa również bakteriobójczo.

Warto przygotować napar z łyżki suszonych liści szałwii, które zalewa się wrzątkiem i pozostawia pod przykryciem na 10 minut. Taki napar najlepiej pić 2 razy dziennie.

Możesz również wykorzystać go jako płukankę przy stanach zapalnych jamy ustnej.

Zioła na skołatane nerwy

Jeżeli coś lub ktoś (np. szef, który odmówił Ci wymarzonego wakacyjnego urlopu) wyprowadzi Cię z równowagi, ewentualnie, jeżeli stresujesz się wyjazdem na wakacyjną wycieczkę, sięgnij po melisę lekarską. Wykazuje ona właściwości uspokajające, świetnie wycisza i wprowadza w przyjemny nastrój.

Warto więc przygotować odwar z melisy lekarskiej. Zalej szklanką letniej wody łyżkę suszonego ziela, gotuj pod przykryciem przez pół godziny i nie dopuszczaj do wrzenia wody. Pij przecedzony odwar na godzinę przed stresującym wydarzeniem, ewentualnie doraźnie. Odwar z melisy pomoże Ci także, jeżeli cierpisz na problemy z zasypianiem.

Zioła na chrypkę i ból gardła

Jeżeli w trakcie wakacyjnych wyjazdów dopadł Cię ból gardła, sięgnij po napar z tymianku pospolitego. Ma on działanie antybakteryjne, łagodzi podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, wykazuje korzystne działanie w przypadku lekkiego kaszlu i chrypki, pojawiających się np. w przypadku nagłych zmian temperatury czy kiedy nadużywamy klimatyzacji w samochodzie.

Łyżkę suszonego tymianku zalej filiżanką wrzątki i zostaw na 5 minut pod przykryciem. Pij 1/3 szklanki 3 razy dziennie.

Zioła na ukąszenia komarów

Komary to plaga wakacyjna, z którą walczyć musimy przede wszystkim w czasie wypadów nad wodę czy kiedy grillujemy. Jeżeli zostaniesz przez nie pokąsana, sięgnij po… bazylię pospolitą!

To aromatyczne zioło, chętnie stosowane w kuchni, ułatwiające trawienie, ma także działanie przeciwbakteryjne i genialnie łagodzi swędzenie po ukąszeniach owadów. Rozetrzyj w palcach świeży listek bazylii i sokiem posmaruj swędzące miejsce – na pewno pomoże!

4.7/5 - (26 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.