Jak leczyć bezpłodność?

bezpłodność

Jak leczyć bezpłodność?

W naszym kraju coraz więcej osób trafia do lekarzy z problemem bezpłodności. Często są to specjaliści, którzy niewiele mają wspólnego z leczeniem tego rodzaju dolegliwości.

Czym warto się kierować, aby znaleźć dobrego specjalistę?

Niepłodność

Często osoby, które mają problem z bezpłodnością nie wiedzą, do kogo mają się zwrócić. Zdarza się tak, że trafiają do ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu, który mówi im, że mają nikłe szanse na powodzenie, nie przeprowadzając żadnej diagnostyki. Albo zabierają się za leczenie nie mając o tym kompletnie żadnych kompetencji. Zdarzyły się nawet takie historie, w których pacjentki dostawały skierowanie na badania, których od lat się nie wykonuje!

Leczenie niepłodności to gałąź medycyny, która rozwija się w bardzo szybkim tempie. Warto znać najnowsze odkrycia i badania, zaznajamiać się z nowymi metodami leczenia, których w ostatnich latach przybywa, aby być z tym na bieżąco. Tymczasem niektórzy ginekolodzy proponują leczenie niepłodności, nie mając najnowszej wiedzy i stosując przestarzałe terapie.

Specjalistyczna klinika

Osoby mające problem z zajściem w ciążę powinny jak najszybciej udać się do specjalistycznej kliniki, która specjalizuje się w leczeniu tego rodzaju dolegliwości. W Polsce zarejestrowanych placówek jest około 60, ale nie wszystkie są godne polecenia. Warto szukać wśród specjalistów zaangażowanych w zdobywanie i propagowanie wiedzy o tej dziedzinie medycyny, biorących udział w naukowych sympozjach i konferencjach na ten temat. Informacje o takich wydarzeniach są dostępne w Internecie.

Dobrym pomysłem może być szukanie wśród lekarzy zrzeszonych w Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego lub w Polskim Towarzystwie Medycyny Rozrodu.

Na forach o niepłodności można także zasięgnąć wiedzy na temat lekarzy, jednak w tym względzie należy mieć na uwadze subiektywność i wiarygodność takich informacji.

Po raz pierwszy

ojciec z córkąPierwsza wizyta u lekarza specjalisty jest kluczowa. W trakcie jej przebiegu można ocenić, na ile jesteśmy traktowani poważnie, czy w sposób wyczerpujący uzyskujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, czy sam zadaje pytania, próbując dowiedzieć się o nas czegoś więcej oraz czy wzbudza w nas zaufanie. Jeszcze niedawno można było spotkać się z przypadkami lekarzy, którzy kierowali na badania kobietę, całkiem zapominając o mężczyźnie. A przecież problem bezpłodności nie zależy tylko od jednej osoby. Obecnie takie postępowanie powinno być dyskwalifikujące, ponieważ tak samo czynnik męski, jak i żeński może być źródłem problemów. Szukanie przyczyn bezpłodności powinno tyczyć się obojga partnerów.

Bywa, że lekarze zlecają masę badać, odwlekając decyzję o in vitro, choć w pewnych sytuacjach jest to jasne, że tylko taka droga poprowadzi partnerów do posiadania dziecka. Ale może być też odwrotnie – naraża się niekiedy na groźne dla kobiety skutki hiperstymulacji hormonalnej, dążąc do zapłodnienia jak najszybciej, nie zważając na skutki. Żadna z tych strategii nie jest właściwa.

W leczeniu niepłodności nie chodzi o to, aby jak najszybciej pojawiła się ciąża – choć trzeba mieć na uwadze wiek pacjentów – lecz by doprowadzić do niej w założonym czasie i przy minimalnych konsekwencjach zdrowotnych.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.