Jak kupić dziecku psa?

Pewnie nie raz wielu rodziców słyszy od swoich pociech, że fajnie byłoby mieć zwierzątko w domu. I najlepiej psa, z którym rzecz jasna dzieci będą wychodzić na spacery, bawić się i opiekować. No cóż, w tym miejscu rodzi się dylemat, na który niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Obecność zwierzęta w domu bardzo pozytywnie oddziałuje na rozwój dziecka. Świadomość opieki nad psem czy kotem sprawia, że nasza pociecha staje się odpowiedzialna, wrażliwa, tolerancyjna i skłonna do empatii. Jednak w dużej mierze zachowanie dziecka względem zwierzaka zależy od rodziców. Od tego, jak wpływamy na relacje między zwierzęciem a smykiem. Negatywna postawa rodzica będzie udzielać się naszemu maluchowi, któremu z trudem będzie przychodziła opieka.

Czym kierować się przy wyborze psa?

Kupując psa, zwróćmy uwagę przede wszystkim na siebie i swoje potrzeby. Oczywiście, maluch może być inicjatorem całej sytuacji, jednakże pamiętajmy, że prędzej czy później to na nas, rodzicach, będzie spoczywać obowiązek opieki nad zwierzęciem. Trudno wymagać od przedszkolaka podejmowania licznych czynności pielęgnacyjnych przy psie czy kocie, skoro tak na dobrą sprawę smyk nie potrafi jeszcze samodzielnie się ubrać czy założyć sobie butów.

psyWarto również wziąć pod uwagę fakt, że w końcu zwierzak znudzi się naszemu dziecku i całość obowiązków spadnie na nas.

Psy żyją kilkanaście lat. Przez ten czas trzeba będzie mu zapewnić należytą opiekę, co niejednokrotnie wiąże się z wieloma kosztami.

Oczywiście nie trzeba kupować psu najdroższej karmy, ale warto zadbać, aby pożywienie, jakie będzie otrzymywać, zapewniło mu niezbędne witaminy i składniki mineralne potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze obowiązkowe szczepienia, koszty odrobaczenia, asekuracji przed pchłami i kleszczami, no i wszelkie choroby.

Sytuacja też zaczyna komplikować się, gdy chcemy wyjechać na wakacje. Przecież nie zostawimy psa na tydzień czy dwa bez opieki. Jeśli nie znajdziemy mu na ten czas bezpiecznego schronienia, wówczas trzeba będzie swojego pupila spakować ze sobą, a to już może być nieco bardziej utrudnione, ponieważ nie wszędzie tolerowana jest obecność zwierzęcia.

Koszty szkolenia. Trenować psa należy od pierwszych dni. I bez znaczenia jest, czy będzie to mały maltańczyk czy duży owczarek niemiecki. Nawet malutki i z pozoru wyglądający na słodkiego york może dać się nieźle we znaki swoim domownikom. Nauka wymaga od nas cierpliwości, opanowania i konsekwencji.

Rasowy czy kundelek?

Decydując się na psa ze schroniska, lepiej wybrać osobnika dorosłego. Taki pies ma już ukształtowaną osobowość i o wiele lepiej będziemy wiedzieć, jakich niespodzianek będzie się można po nim spodziewać. Nasz czteronożny przyjaciel musi być łagodny i dobrze znosić towarzystwo dzieci. Dlatego charakter powinien być jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze psa.

Przed kupnem psa dobrze jest odwiedzić kilka hodowli i sprawdzić warunki, w jakich przebywają. Jest to szczególnie ważne, ponieważ doświadczenia nabyte w pierwszych tygodniach po urodzenia istotnie rzutują na przyszły charakter i zachowanie naszego pupila.

Pod żadnym pozorem nie kupujmy psa od przydrożnych handlarzy czy z bazarków. Dla wielu z nich szczeniaki to jedynie źródło dodatkowego dochodu. Nie przywiązują wagi do tego, w jakich warunkach dorastają, są dla nich jak towar, dlatego nie wiemy, jakie psy z nich w przyszłości wyrosną.

Drodzy rodzice i opiekunowie – pamiętajcie, że nie wystarczy kupić dziecku psa i spełnić jego kolejną zachciankę. Malucha należy zachęcać do opieki nad nim. Trzeba kształtować w nich stosunek do prawidłowej opieki nad zwierzętami.

piesek

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.