Jak kolekcjonować znaczki?

kolekcjonowanie znaczków

Jak kolekcjonować znaczki?

Tak samo, jak stare są niektóre znaczki, tak stare jest hobby związane z ich kolekcjonowaniem. Wbrew pozorom jest to bardzo popularne zainteresowanie, nie tylko ludzi starszych, które na początku może nie wymagać zbyt wielu środków i wkładu własnego, aż może się przerodzić w prawdziwie poważną działalność.

Warto na początku uświadomić sobie, że znaczek przyklejany na kopercie ma jedynie wartość nominalną, z kolei te historyczne, sprzed wielu lat mogą osiągać zawrotne sumy na aukcjach i licytacjach i mogą być traktowane na równi z dziełami sztuki czy antycznymi meblami. Jeśli więc interesuje Cię ta gałąź filatelistyki, sprawdź co na początku powinieneś wiedzieć.

Co powinien wiedzieć początkujący kolekcjoner znaczków?

Przed rozpoczęciem zbierania własnej kolekcji, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Będzie Ci potrzebny:

  • Klaser – co prawda znaczki nie są bardzo wymagające pod kątem przechowywania, będą równie dobrze czuły się w zwykłej kopercie czy opakowaniu, ale najbezpieczniejsze będą w specjalnym klaserze, gdzie znaczki umieszcza się za paseczkami przezroczystej folii. Są do kupienia w specjalnych sklepach dla kolekcjonerów, jednak można je także nabyć w sklepach i hurtowniach papierniczych, a także na aukcjach internetowych.
  • Lupa – w początkowym okresie z powodzeniem wystarczy zwykłe szkło powiększające. Znaczki bywają bardzo małe, a nawet na tych nieco większych szczegóły rysunku lub maleńkie litery mogą być trudne do odczytania. Dlatego warto zaopatrzyć się w to proste i stosunkowo niedrogie narzędzie. Nawet takie z podświetleniem kosztują zaledwie kilkanaście złotych.
  • Pęseta (szczypczyki) to kolejne i zarazem niedrogie narzędzie przydatne każdemu kolekcjonerowi znaczków. Do kupienia w specjalistycznym sklepie, ale można się rozejrzeć także w drogeriach. Najważniejsze, aby miały zaokrąglone końcówki, aby nie uszkodziły delikatnej struktury znaczka. Dzięki niej dużo szybciej i łatwiej będzie ci umieszczać znaczki w klaserze tak, żeby nie pognieść ich i nie pobrudzić.
  • Wiedza teoretyczna – na początku dobrze jest nawiązać kontakt z doświadczonymi kolekcjonerami, którzy doradzą, podpowiedzą lub zainspirują do konkretnych poszukiwań filatelistycznych. W tym celu dobrze jest udać się na wystawy znaczków, które są organizowane przez muzea czy domy kultury. W takich miejscach można też zaopatrzyć się w ciekawe lektury dotyczące filatelistyki. Czasem kolekcjonerów znaczków można spotkać na pchlich targach. A najlepiej byłoby odwiedzać spotkania filatelistów organizowane lokalnie. Nawiązane tam kontakty mogą przyczynić się do powstania zachwycającej kolekcji filatelistycznej.

W poszukiwaniu kontaktów z innymi kolekcjonerami oczywiście nie można zapomnieć o Internecie. W sieci znajdziesz mnóstwo stron z ofertami poświęconymi znaczkom.

1/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.