Jak hodować męczennicę błękitną?

Męczennica błękitna, zwana inaczej zwyczajną albo modrą, czyli Passiflora caerulea, to jeden z popularniejszych gatunków passiflor, jakie możemy u nas spotkać. Zwykle hodujemy ją w mieszkaniach albo szklarniach, a w okresie późnej wiosny, lata i wczesnej jesieni trzymamy je na zewnątrz, najczęściej na balkonach, gdzie pięknie oplatają poręcz.

W naszym środowisku i w warunkach uprawy pnącze to zwykle nie przekracza 3 metrów długości, ale w swoim naturalnym środowisku zwykle dorasta do 10 metrów. Najbardziej zwracają uwagę jednak kwiaty, które w przypadku tego gatunku są niebieskofioletowe (rzadziej różowe lub czerwone) i cechują się oryginalną budową, co wyróżnia męczennice spośród innych kwiatów, nawet tych egzotycznych.

 

Uprawa męczennicy błękitnej

W naszym klimacie męczennicę błękitną, podobnie jak inne, hoduje się w doniczkach. Co prawda można roślinę latem wraz z donicą wkopać w ziemię, ale zazwyczaj spotyka się męczennice znajdujące się w oknach lub na balkonach. Koniecznie muszą mieć stanowisko mocno nasłonecznione, lubią też ciepło, z powodzeniem mogą więc znajdować się w pełnym słońcu. Musimy jednak pamiętać, że jeśli trzymamy męczennicę błękitną w domu, musimy zapewnić jej dużą dawkę świeżego powietrza, a także nie możemy jej narażać na zbyt wysokie temperatury, do których nie jest przyzwyczajona, lepiej więc nie przekraczać 21°C. Zimą natomiast męczennica musi znajdować się w jasnym i chłodnym pomieszczeniu, najlepiej o temperaturze 5°C.

meczennica-blekitna

Roślina ta nie lubi również suchego powietrza, dlatego jeśli trzymamy ją w mieszkaniu, powinniśmy ją często zraszać, najlepiej 2-3 razy w tygodniu, używając do tego zimnej wody. Jeśli przyjdzie nam do głowy nabłyszczyć jej liście specjalnym preparatem, lepiej tego nie róbmy, gdyż może to zaszkodzić roślinie. Jeśli chodzi o podlewanie, to latem roślina musi być podlewana obficie, tak, jak tego potrzebuje, gdyż nie możemy dopuścić do przesuszenia podłoża. Zimą podlewanie należy ograniczyć do częstotliwości co 7-10 dni.

Poza tym musimy koniecznie zapewnić męczennicy odpowiednie podparcie, najlepiej w postaci specjalnej konstrukcji, na przykład ramki. Musimy dbać, by pędy nie oplatały się o siebie nawzajem, bo osłabia to roślinę, a także powinniśmy ją przycinać, by się nadmiernie nie rozkrzewiała, gdyż to wpływa na słabsze kwitnienie. Również korzenie nie powinny się nadmiernie rozrastać, dlatego męczennicę błękitną przesadza się tylko w dwóch pierwszych latach jej życia. Potem nie przesadzajmy już jej, w zupełności wystarczy wymiana wierzchniej warstwy ziemi w donicy.

Odpowiednio pielęgnowana, męczennica kwitnie przez całe lato, jednak pojedyncze kwiaty kwitną zaledwie dobę. Dlatego jeśli chcemy cieszyć się tymi pięknymi kwiatami cały czas, musimy zadbać, według wskazówek opisanych wyżej, by kwitnienie było mocne.

meczennica-blekitna1

Rozmnażanie

Męczennicę można stosunkowo łatwo rozmnażać, poprzez podział bryły korzeniowej lub – co jest bezpieczniejsze dla rośliny matecznej – pędy półzdrewniałe. Najlepiej, by ich długość wynosiła 15 centymetrów i by posiadały co najmniej 3 liście. Pędy po obcięciu należy zanurzyć w ukorzeniaczu przeznaczonym do roślin półzdrewniałych, a następnie umieścić w doniczce z mieszaniną piasku i ziemi. Doniczkę należy umieścić w ciepłym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Sadzonkę  należy często i obficie podlewać, ale oczywiście bez przesady, nie można doprowadzić do jej zgnicia.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.