Jak hodować fikusa benjamina?

Fikus benjamina to inna nazwa figowca benjamina (Ficus benjamina). Roślina ta, hodowana dość powszechnie w naszych domach i uznawana za dość kapryśną, przypomina miniaturowe drzewko brzozy, ze zwieszonymi gałęziami oraz drobnymi listkami.

Jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki rozwoju, w ciągu kilku lat może osiągnąć nawet 2 m wysokości. Istnieje wiele odmian fikusa, m.in. o ciemnozielonych drobnych, wąskich liściach, także pstrolistnych czy biało- lub żółtopaskowanych.

Fikus benjamin – jak go hodować? 

Stanowisko dla fikusa benjamina

Fikus benjamina lubi stanowiska jasne lub nieco zacienione, stąd najlepiej jest doniczkę z nim ustawić na oknie północnym, ewentualnie wschodnim lub zachodnim.

Temperatura dla fikusa benjamina

Najlepsza dla fikusa benjamina będzie temperatura pokojowa, zimą nieco niższa. Hodując go, należy też uważać na przeciągi i jeżeli roślina jest na nie narażona, przestawić doniczkę na chwilę w inne miejsce, pamiętając jednak, aby odstawić ją potem w taki sam sposób.

Podlewanie fikusa benjamina

Fikusa należy podlewać umiarkowane, najlepiej odwapnioną wodą, uważając, aby nie przesadzić. Warto pamiętać, że korzystnie na jego rozwój i prawidłowy wzrost wpływa też spryskiwanie, zwłaszcza wiosną i latem.

benjaminek

Nawożenie fikusa benjamina

Od marca do sierpnia należy nawozić fikusa co 2 tygodnie, używając w tym celu słabego roztworu nawozów mineralnych.

Przesadzanie fikusa benjamina

Młodego fikusa należy przesadzać co roku wiosną, natomiast starsze okazy co 2-3 lata. Najlepsze podłoże to mieszanka ziemi inspektowej z torfem oraz z niewielkim dodatkiem piasku.

Rozmnażanie fikusa benjamina

Fikusa można rozmnażać wiosną, poprzez sadzonkowanie wierzchołków pędów w mieszance torfu z piaskiem. Doniczki z sadzonkami należy ustawić w ciepłym miejscu. Dzięki obrywaniu wierzchołków roślina rozkrzewia się i wydaje liczne pędy boczne z gałązek.

Szkodniki i choroby atakujące fikusa benjamina

Jeżeli hodujemy fikusa w zbyt suchych pomieszczeniach i zbyt rzadko spryskujemy jego liście wodą, może on zostać zaatakowany przez wciornastki, przędziorki i tarczniki (które żerują na liściach, a także na pędach). Zapobiegać takim problemom można, często myjąc roślinę pod letnim prysznicem i kontrolując stan liści. W przypadku silnego porażenia liście dokładnie umyjmy wodą z dodatkiem płynu do naczyń i spryskujmy wywarem z tytoniu co tydzień aż do wytępienia szkodników.

figowiec-benjamina

3.7/5 - (3 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.