Jak działa prawo spadkowe?

Zmarłe osoby pozostawiają po sobie nie tylko wspomnienia. Ich potomkowie często muszą mierzyć się konsekwencjami prawnymi, jakie powoduje śmierć bliskiej osoby. Zapewne wielu osobom zdarzały się pewne wątpliwości co do spadków i zasad podziału majątku.

Kwestie spadkowe pełne są dramatów, które potrafią podzielić całe rodziny. Niektórzy ich członkowie mogą chcieć podważać testament, inni z kolei żądać spłaty swojej części spadku. Warto więc wiedzieć o tej gałęzi prawa wszystko, co tylko jest możliwe. Jak naprawdę wyglądają sprawy majątkowe i czy rzeczywiście są takie skomplikowane? Poznajcie kilka szczegółowych zagadnień tej gałęzi prawa.

Prawa do oszczędności

Może się zdarzyć, że zmarli wszystkie swoje oszczędności przepisują nie na członków najbliższej rodziny, a na opiekunów, którzy sprawowali nad nimi opiekę. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Generalnie, po rodzicach dziedziczy się ustawowo. Zasadę zmieniają jednak postanowienia spisane w testamencie. Wyżej ceni się wolę zmarłego. Nie oznacza to jednak, że członkowie rodziny nie mają żadnego prawa do majątku. Każdemu przysługuje zachowek. Można o niego wystąpić do pięciu lat po ogłoszeniu testamentu. Zazwyczaj zachowek stanowi równowartość połowy majątku, który należałby się osobie, gdyby nie postanowienie w testamencie. Jednakże do zachowku wliczane są wszelkie drogocenne przedmioty, które za życia podarował nam zmarły. Zachowku można się również domagać od osoby, która została wymieniona w testamencie. Wówczas sprawę kieruje się do sądu.

Dzieci z poprzedniego związku

Gdyby zdarzyło się, że któreś z rodziców ma dziecko z nieformalnego związku i po śmierci opiekuna nie zgadza się na sprzedaż mieszkania, należy sprawdź ostatnią wolę w testamencie. Jeśli jednak dokument nie został sporządzony, wówczas stosuje się zasadę dziedziczenia połowy majątku. Wtedy dzieci dziedziczą ustawowo. Jednak potrzebny jest podział majątku, a ten wykonuje sąd. W tym celu należy złożyć wniosek o podział spadku. Tak postępuje się w przypadku, gdy dzieci nie mogą dojść między sobą do porozumienia. Jednakże sprawy majątkowe potrafią ciągnąć się latami, dlatego tak ważna jest cierpliwość.

Jeśli jednak przyrodnie rodzeństwo potrafi się między sobą dogadać, to wszelkie formalności można załatwić w jeden dzień. Wystarczy wizyta w kancelarii notarialnej, gdzie otrzymuje się akt poświadczenia dziedziczenia. W tym przypadku jednak trzeba liczyć się z wysokimi opłatami, które w przypadku nieruchomości mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Aby zaoszczędzić sobie czasu i pieniędzy, można skorzystać z pomocy mediatora. Na spotkaniu pracownik zbada sytuację prawną, zbada możliwości finansowe i będzie dążyć do zawarcia ugody.

Wydziedziczenie

Jeśli w testamencie spadkodawca wydziedzicza któregoś członka rodziny i jednocześnie wykazuje w dokumencie, że dopuścił się on rażących zaniedbać, wtedy nie może on liczyć na spadek. Nie ma nawet prawa do ustawowego zachowku. Jednak może on spróbować podważyć testament. Wówczas przed sądem trzeba będzie udowodnić, że osoba spisująca testament w chwili jego sporządzania nie była w pełni władz umysłowych. Warto wiedzieć, że takie sprawy są trudne i sąd bardzo rzadko przychyla się do jego anulowania testamentu – zwłaszcza wtedy, gdy dokument ma formę aktu notarialnego. Znacznie łatwiej jest obalić testament, który był spisywany ręcznie, gdyż nie jest tak obwarowany wymogami.

Jak sprawdzić testament?

Jeśli wiadomo, że testament był spisywany przez zmarłego, ale nigdzie nie można go odszukać, wtedy swoje kroki należy skierować do kancelarii notarialnej, gdzie po przedstawieniu aktu zgonu można sprawdzić, czy dokument znajduje się na liście NORT. Spadkobiercy dowiedzą się, czy pismo było sporządzane, jednak nie będą wiedzieli nic na temat jego treści. Ale nie wszystko stracone. Należy dowiedzieć się, w jakiej kancelarii był spisywany dokument i do niej skierować prośbę o wyszukanie. Jest to koszt rzędu 150 złotych.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.