Jak działa karmienie piersią?

Noworodek ssie brodawkę, co pobudza znajdujące się w niej zakończenia nerwów czuciowych. Stamtąd impulsy nerwowe  bez zwłoki trafiają  do mózgu: najpierw do podwzgórza, a następnie do przysadki mózgowej.

Przedni płat tego gruczołu uwalnia  do krwi prolaktynę: hormon, który pobudza znajdujące  się w piersiach , pęcherzyki mleczne do produkcji pokarmu. Z pęcherzyków mlecznych  pokarm przepływa  przewodami mlecznymi do zatok mlecznych. Tu oczekuje na sygnał do wypłynięcia.

Znak aby opróżnić zatoki mleczne  z pokarmu, znów daje mózg. Dziecko ssie pierś, co pobudza nerwy czuciowe znajdujące się w brodawce. Impulsy nerwowe docierają do mózgu: przez podwzgórze trafiają do przysadki. Jej tylny płat natychmiast uwalnia  do krwi hormon  oksytocynę. Pod jej wpływem kurczą się  mięśnie okalające  zatokę mleczną i brodawkę, co wytryskuje pokarm wprost do buzi dziecka. Im wcześniej dziecko ssie pierś , tym więcej pokarmu  produkują gruczoły mleczne i tym sprawniej dział cały mechanizm.

Produkcja pokarmu rusza już w ciąży, organizm kobiety przygotowuje się do wytwarzania pokarmu  już od początku ciąży. W II trymestrze tkanka gruczołowa zaczyna produkować  siarę. Należy wiedzieć, ze mleko mamy jest najlepsze . Dzieci karmione naturalnie mniej chorują, lepiej się rozwijają: fizycznie, psychicznie i emocjonalnie

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.