Jak działa BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która posiada uprawnienia do przetwarzania, gromadzenia i udostępniania danych o klientach banku i sposobie spłacania przez nich zobowiązań. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, które warto o nich wiedzieć.

Cel działalności

BIK to nic innego jak przegląd naszych operacji finansowych, z którego korzystają banki w momencie przyznawania nam kredytu. Bank zwraca się z prośbą do BIK-u i wystawienie oceny liczonej w punktach za ocenę ryzyka kredytowego. W wielu przypadkach na podstawie tej opinii zależy, czy kredyt otrzymamy czy też nie.

Warto jednak mieć na uwadze, że punkty wystawiane przez BIK mają za zadanie poinformować, czy dany klient zwracający się o kredyt jest lojalny czy też nie. Biuro Informacji Kredytowej nie ma wglądu do naszych dochodach czy miesięcznych kosztów.

Raport kredytowy z BIK umożliwia pozyskanie informacji dotyczących nas jako klienta, dzięki czemu pozwala szybciej rozpatrzyć wniosek kredytowy i podjąć decyzję o przyznanie np. kredytu.

BIK prowadzi współpracę z innymi bankami czy tez instytucjami na zasadach wzajemności, a więc tylko te jednostki, które kierują informacje do BIK mają potem możliwość uzyskania danych o konkretnym kredytobiorcy.

bik

 

Dla kogo informacje?

BIK ma prawo udostępniać informacje na temat klientów :

–         Bankowi i są to informacje objęte tajemnicą bankową, która jest potrzebna do wykonywania czynności bankowych oraz do zastosowania pewnych metod statystycznych.

–         Innym instytucjom, które posiadają prawo do udzielania kredytów, pożyczek, gwarancji bankowych czy też poręczeń.

–         Innym instytucjom kredytowym, które także objęte są tajemnicą bankową tylko w tym zakresie, który jest potrzebny do oceny ryzyka kredytowego.

W jaki sposób zbierane są informacje?

Biuro Informacji Kredytowej:

  1. zbiera informacje na temat zaciągniętych przez nas kredytów, jednocześnie oceniając, czy terminowo spłacamy zaciągnięte zobowiązania. Wszystkie opóźnienia w spłacie są rejestrowane w bazie.
  2. Gromadzi informacje na temat aktywności kredytowej klientów – im dłuższa i bezproblemowa jest nasza historia kredytów, tym większe mamy szanse na uzyskanie następnej pożyczki.
  3. sprawdza, czy zostały wykorzystane limity kredytowe danego klienta. Jako przykład stanowią tu limity na kartach kredytowych czy kontach bankowych. Jeśli za nadto wykorzystaliśmy owe granice, tym mniejsze mamy szanse na udzielenie pozytywnej opinii na temat zaciągnięcia następnego kredytu.
  4. jest archiwum danych na temat wnioskowania o kredyt, a także historii kredytowej. Jeżeli o kredyty ubiegaliśmy się w różnych bankach i otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź, wówczas każda taka operacja jest odnotowywana w kartotekach. Jeśli banki nie chciały nam z jakichś przyczyn udzielić kredytu, taka informacja także jest rejestrowana. Czasem tego rodzaju informacje w głównej mierze rzutują na końcową punktację, którą wystawia BIK.

Wszystkie dane, jakie znajdują się w kartotekach BIK-u mogą być przechowywane przez 5 lat, bez zgody klienta. Jednakże warunkiem jest zaleganie w spłatach kredytu więcej niż 60 dni. Nasze dane mogą być przetwarzane w BIK-u przez 12 lat od czasu, kiedy wygasło zobowiązanie.

Punkty BIK

Ocena punktowa wystawiana przez BIK kształtuje się w przedziale między 192 a 631 punktów, z czego zazwyczaj klienci otrzymują między 516 a 569 punktów.

Jeśli jednak ocena punktowa będzie znajdowała się na niewielkim poziomie, nie trzeba od razu rezygnować z prób starania się o kredyt. Warto pamiętać, że punktacja BIK-u nas nie dyskwalifikuje od razu w procedurze kredytowej, a jedynie nieco ją komplikuje., jeśli nasza rzetelność pozostaje pod znakiem zapytania.

Najbardziej istotne są spłaty w ratach kredytu w ciągu pierwszego roku od spłaty zobowiązania. Punktacja ulega poprawieniu w kolejnym roku spłat, a im więcej czasu minie, tym lepsza będzie nasza końcowa ocena.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.